אילניה: בן 30 נעקץ מדבורים, מצבו קשה

צוותי מד"א העניקו לאיש טיפול ופינו אותו לבית החולים פוריה בגליל התחתון, כשהוא סובל מהתקף אלרגיה חריף. "הענקנו לו טיפול תרופתי ראשוני מציל חיים", סיפר פרמדיק מד"א שהגיע למקום

אילוסטרציה (רויטרס)

גבר כבן 30 נפצע בצהריים (חמישי) קשה לאחר שנעקץ מדבורים באילניה שבגליל התחתון. צוותי מד"א העניקו לו טיפול רפואי ראשוני ופינו אותו לבית החולים פוריה בטבריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

האיש סבל כתוצאה מהעקיצות מהתקף אלרגיה חריף, אנאפילקסיס. "גבר כבן 30 נעקץ מדבורים אליהן הוא אלרגי", סיפר פרמדיק מד"א שמעון אקנין שהגיע למקום. "הוא היה בהכרה מעורפלת והראה סימנים של תגובה אלרגית חריפה, הענקנו לו טיפול תרופתי ראשוני מציל חיים וכאשר מצבו התייצב הוא פונה לבית החולים פוריה".

בחודש ספטמבר נעקץ אסד אל-עוברה, בן 35 מרהט, על ידי דבורים בכל חלקי גופו. הוא מת לאחר שפיתח תגובה אלרגית חריפה לארס. ד"ר רונית קונפינו כהן, רופאה בכירה ומומחית לאלרגיה ולאימונולוגיה קלינית מבית החולים "מאיר", הסבירה כי ישנו טיפול מציל חיים עבור האנשים שאלרגיים לארס הדבורים.

"מי שחושד שהוא אלרגי צריך להיבדק על ידי אלרגולוג", מייעצת המומחית. "הרופא מבצע טסט בעור של האדם כדי לאבחן מהו הארס לו הוא אלרגי, והמטופל יקבל חיסון נגד אותה אלרגיה. החיסון מטפל באלרגיה ועוזר ל-99.9% מהאנשים שרגישים לארס ומתאים לאנשים בכל הגילאים. זה טיפול מציל חיים", הדגישה.

פריחה, נפיחות וקוצר נשימה

"התופעות של התגובה האלרגית מופיעות סמוך לעקיצה, תוך דקות עד חצי שעה", הוסיפה קונפינו-כהן. "התופעות האופייניות הן פריחה שנראית כמו עקיצות גדולות, נפיחות בפנים ובגוף, קוצר נשימה, סחרחורת או איבוד הכרה ולעיתים גם התכווצויות באזור הבטן".

לדברי הרופאה, למיקום העקיצה אין משמעות לגבי התגובה האלרגית. "הסיכוי לתגובה אלרגית לא תלויה במיקום העקיצה. אין הבדל בין עקיצה ברגל ובין עקיצה בצוואר. לכמות הארס לעומת זאת יש משמעות". עוד מבהירה המומחית כי במקרה של תגובה אלרגית יש לפנות בדחיפות את הנעקץ לבית חולים.