האם כנסיית הקבר שבי-ם תסגר?

משבר בינלאומי נגרם בעקבות עיקול חשבונה של כנסיית הקבר שבירושלים, מהמקומות הקדושים ביותר בעולם הנוצרי, כך פורסם ב"מעריב". חברת המים "הגיחון" החלה בהליך גביית חובות מהכנסיה, לאחר שבמשך שנים רבות לא חוייבה לעשות כן. הדבר מעמיד את הכנסייה המתויירת בסכנת סגירה . "הגיחון": "איננו יכולים לפטור מתשלום"

משבר פיננסי חמור מתנהל בעניינה של כנסיית הקבר שבירושלים, מהקדושות ביותר בעולם הנוצרי. חברת "הגיחון" האחראית לאספקת המים באזור, עיקלה את חשבון הבנק של הפטריארכיה היוונית האורתודוכסית המחזיקה בכנסיה, דבר שעלול להוביל לסגירתה. כך פורסם ב"מעריב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתאגיד המים הוחלט לאחרונה לגבות מהפטריארכיה תשלום הנאמד בכ-9 מיליון שקלים, אותם לדברי "הגיחון" חייבים בכנסיה בעבור חוב שנצבר במשך 7 שנים בעבור אספקת מים, בתוספת ריבת והצמדה. חברת "הגיחון" החלה בהליך הגבייה לאחר שבמשך מאות שנים, השלטונות בירושלים ביניהם הטורקים, הבריטים, הירדנים ואפילו עיריית ירושלים עצמה, העניקו מעין פטור לכנסיה מתשלום משום חשיבותה.

בעקבות העיקול שהוטל על חשבון הבנק של הפטריארכיה, נקלעה הכנסייה למשבר חמור, שכן מחשבון זה משולמות משכורותיהם של הכמרים הפועלים בה. זאת ועוד, הוראות קבע ותשלומים נוספים אותם מעבירה הכנסייה לגורמים שונים, החלו לחזור. משמעות הדבר בעבור הכנסייה היא העמדתה בסכנת סגירה.

גורמים במשרד התיירות ניסו לגשר במהלך התהליך בין הצדדים, אך המגעים הסתיימו ללא הצלחה. הפטריארכים המייצגים בארץ את הוותיקן והשותפים בהנהלת כנסיית הקבר העבירו מכתב בהול לראש הממשלה נתניהו ולנשיא המדינה פרס. "הצעד פוגע בקדושת המקום" כתבו. במקביל פנו הפטריארכים לגורמים נוצריים ברחבי העולם להתערבות בעניין.

בחברת "הגיחון" טוענים כי במשך שנים מתנהלים מגעים מול הכנסיה, לצורך גביית החוב. לדבריהם מעל לאלף מוסדות דת הפועלים בירושלים משלמים באופן קבוע את חשבונות המים שלהם וכי רשות המים אוסרת על התאגיד לפטור גורם כלשהו מתשלום. עוד טענו כי על אף הסכמה כי הפטריארכיה תפנה למשרדי הממשלה בבקשה למציאת פתרון, אך הדבר עדיין לא התבצע. "נמנענו עד כה מנקיטת הליכי אכיפה אחרים בעקבות רגישות העניין", טענו באיגוד.