התנצחויות הדדיות בטקס לזכר רבין

במלאת 17 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, התכנסו חברי הכנסת לדיון הזיכרון כמדי שנה במשכן הכנסת. את הדיון הממלכתי ניצלו הדוברים להחלפת עקיצות והתנצחויות פוליטיות מעל דוכן הנואמים

בשעה זו מתכנסים חברי הכנסת לישיבה מיוחדת במלאת 17 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. בדיון נשאו דברים נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת ראובן רבלין, שר הביטחון אהוד ברק, יו"ר האופוזיציה שאול מופז וכן יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ'. את הטקס העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדיון החל בדקת דומייה לזכרו של ראש הממשלה, ומיד אחר כך נאם יו"ר הכנסת ראובן רבלין שניצל את ההספד לרבין, לדברים בעלי אופי ימני. "אני מתגעגע לרבין, מנהיג בר פלוגתא שניתן היה לנהל עימו שיח דמוקרטי מועיל", פתח רבלין.

בהמשך טען יו"ר הכנסת כי משנתו של רבין ירדה לטמיון ועורר תמיהות מצד בני המשפחה שנכחו ביציע הכבוד. "כמעט 20 שנה מאז אוסלו, ניתן לטעון בירור שרעיון ההפרדות בין העמים כשל", הצהיר ריבלין. "מדובר בהתכחשות למציאות החיים שלנו כאן. כתדלמידו של ז'בוטיניסקי אני מאמין שזו האפשרות הצודקת והיחידה לקיומה ארוך הטווח של מדינה יהודית ודמוקרטית בארץ ישראל", הסביר יו"ר הכנסת.

נתניהו: "על אף חילוקי הדעות, רבין שירת את האינטרס הלאומי"

בתום נאומו של יו"ר הכנסת, עלה רה"מ בנימין נתניהו וסיפר כי על אף חילוקי הדעות שעלו בין השניים בדבר התהליך המדיני, היתה ביניהם הסכמה בענייני הפנים. "רבין הנהיג את המדינה באופן שבו ראה כי ישרת נאמנה את האינטרס הלאומי, ועל כך יש להוקירו", סיפר.

נתניהו עסק בנאומו בחשיבותו של השיח הדמוקרטי על אף חילוקי הדעות הפוליטיים. "הפשע הנתעב שהתרחש לפני כ-17 שנים הוא כתם בתולדות הציונות. על אף הפערים שיש ביננו, חשוב לשמור על אחדותנו ולהבין שבכך נעוץ כוחו של העם היהודי".

יו"ר האופוזיציה שאול מופז שנאם מיד לאחר ראש הממשלה, התייחס במהלך נאומו לנושא הלקח, שלא נלמד לדבריו בעקבות הרצח לפני כ-17 שנה. "לא פעלנו באמת ובאורח יסודי מבחינה חינוכית, חברתית, חוקית ומשפטית - כדי ליצור אנטי וירוסים שיעקרו מגופה של האומה את נגיפי השנאה ההרסנית כלפי האחר וכלפי שלטון החוק שהולידו את הרצח", הצהיר מופז.

מופז לא החמיץ את ההזדמנות גם הוא ואף התייחס בעצמו לסוגיית מורשת המנהיגות שנותרה לאחר הירצחו של ראש הממשלה, ערב הבחירות הקרבות . "ביום בו אנו זוכים יצחק רבים, אנו חייבים לשאול את עצמנו, איזו מדינה אנחנו רוצים פה. זו הקריאה האחרונה לקול הישראלי השפוי - לרוב הדומם שישראל היא הדבר היקר לו מכל", קרא מופז.

שר הביטחון: "מורשת רבין גדולה מכל מעשיו בכהונתו"

שר הביטחון ויו"ר מפלגת העצמאות אהוד ברק, סיפר בנאומו על מורשתו של יצחק רבין כמנהיג מדיני. "הבנתו של רבין את התהליכים הפנימיים והגלובליים הביאו לשינוי דרמטי של סדרי העדיפויות הלאומיים. רבין הבין את עוצמת הסכנה שבהיווצרות מציאות דו-לאומית. הציונות שלו היתה אמיתית לא מזויפת ולא מתחסדת. הוא היה נכון לסיכונים מתוך תחושה עמוקה לגורל ולעתיד", הסביר ברק. 

בנאומו, השיב ברק בעקיצה ליו"ר הכנסת רבלין, שטען מספר דקות מוקדם יותר כי אין מקום לתפיסת שתי המדינות. "מורשתו של רבין גדולה מכל מעשיו במהלך כהונתו. מורשתו המדינית של רבין הבינה כי רק מדיניות של שתי מדינות לשני עמים תבטיח את המשך קיומה של מדינה ציונית. על אף דבריו של יו"ר הכנסת, אני שמח שראש הממשלה הביע את תמיכתו דווקא בדרכו זו של רבין בנאומו באוניברסיטת בר אילן".

יחימוביץ': "עלינו לשאול אם היה זה אירוע חד פעמי"

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' הזכירה במהלך נאומה את פעולות ההסתה שהובילו לפני 17 שנה לרצח. "חובה עלינו לשאול עצמנו בכל דור אם היה זה אירוע חד-פעמי. דווקא ביום זה עלינו לזכור את תמונותיו של רבין במדי נאצי והקללות שהוטלו עליו", הסבירה.

בהמשך דבריה תקפה יחימוביץ' בעקיפין את גוש הימין ועל מעורבותו בעבר בפעולות ההסתה. "מקצתם של אלו שמדברים היום על מילת הקסם "משילות", שרוצים שיתנו להם כוח נוסף למשול, לא נתנו לרבין למשול. בהסתה פרועה הציגו את ממשלתו כבלתי לגיטימית", תקפה יחימוביץ'. "התופעה הבזויה שנקראת תג מחיר, היא תזכורת למה שיכול לצמוח בשדות האנטי דמוקרטיה", חתמה.

"לעולם לא זנח את מחויבותו לצדק חברתי, לביטחון ולשלום"

במהלך טקס האזכרה הממלכתי ליצחק רבין, שהתקיים קודם לכן אחה"צ בחלקת גדולי האומה בהר הרצל שבירושלים, סיפר הנשיא פרס על שותפו לדרך. "יצחק שאף להיות חלוץ בבנייתה, לוחם בצבאה, מהנדס בקידומה", תיאר הנשיא פרס את רה"מ המנוח. "משהגיע לתפקידי הנהגה, רצה להוביל וידע להכריע. הוא ידע שהיעדר הכרעה, עלולה לגרום לכך שהמאורעות יובילו אותנו, במקום שאנחנו נוביל אותם".

"גם בהתמנותו למפקד צבאי, גם בהיבחרו למנהיג אזרחי, הוא לא זנח לרגע את החובה לקיים ביטחון חזק ואת המחויבות לבנות צדק חברתי. בטחון ושלום עם שכנינו", ציין פרס.

פרס לא ויתר על ההזדמנות ושלח ביקורת מרומזת גם לראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו, על מערכת היחסים המתערערת לכאורה של ישראל וארה"ב. "היחסים עם ארצות הברית, שהם הנכס האסטרטגי החיצוני החשוב ביותר לביטחוננו, עלו בזמנו מדרגה", הצהיר פרס. "יצחק זכה בוושינגטון להקשבה בלתי רגילה ולהערכה עמוקה. דבר שהשליך על מעמדנו הבינלאומי, תמיד עדיף לצאת לדרך עם ידידים מאשר לעשות הדרך רק מול אויבים".

במהלך הטקס בהר הרצל ספד גם רה"מ נתניהו וסקר את השינויים שחלו ב-17 השנים מאז הרצח במדינה ובאזור. "מסביבנו מתרחשת טלטלה עצומה במימדים היסטוריים", טען נתניהו. "ראוי לזכור, הערובה לביטחוננו ולשלום עם שכנינו, היא קודם כל כוחנו ויכולתנו להגן על עצמנו". בדבריו, התייחס נתניהו למורשתו של ראש הממשלה המנוח. "עלינו להבטיח שלרוצח לא תהיה שום מחילה ושום סליחה", הצהיר.