פרס בטקס הממלכתי לזכרו של רבין ז"ל: "לא ניפרד מדרכו של יצחק"

נשיא המדינה שמעון פרס נושא דברים בטקס הממלכתי בהר הרצל לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין במלאות 17 שנים להירצחו. "יצחק נפל שדוד וזקוף על דרכו", סיפר פרס. נתניהו: "לרוצח לא תהיה כל מחילה"

בהר הרצל בירושלים נערך בשעה זו טקס האזכרה הממלכתי לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין - 17 שנים לאחר הירצחו. בטקס משתתפים ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה ושותפו לדרך, שמעון פרס. את הטקס אנחנו מעבירים בשידור ישיר בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יצחק שאף להיות חלוץ בבנייתה, לוחם בצבאה, מהנדס בקידומה", סיפר הנשיא פרס על שותפו לדרך. "משהגיע לתפקידי הנהגה, רצה להוביל וידע להכריע. הוא ידע שהיעדר הכרעה, עלולה לגרום לכך שהמאורעות יובילו אותנו, במקום שאנחנו נוביל אותם".

"גם בהתמנותו למפקד צבאי, גם בהיבחרו למנהיג אזרחי, הוא לא זנח לרגע את החובה לקיים ביטחון חזק ואת המחויבות לבנות צדק חברתי. בטחון ושלום עם שכנינו", ציין פרס.

פרס לא ויתר על ההזדמנות ושלח ביקורת מרומזת גם לראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו, על מערכת היחסים המתערערת לכאורה של ישראל וארה"ב. "היחסים עם ארצות הברית, שהם הנכס האסטרטגי החיצוני החשוב ביותר לביטחוננו, עלו בזמנו מדרגה", הצהיר פרס. "יצחק זכה בוושינגטון להקשבה בלתי רגילה ולהערכה עמוקה. דבר שהשליך על מעמדנו הבינלאומי, תמיד עדיף לצאת לדרך עם ידידים מאשר לעשות הדרך רק מול אויבים".

"חיילי צה"ל יודעים, ללחוץ על ההדק בזמן מלחמה. אבל יודעים וגם רוצים ללחוץ יד לשלום", הדגיש פרס. "בכל לובש מדים יש היום משהו מיצחק רבין, גם אם אינו מודע לכך, גם אם נולד לאחר הרצח. זה יצחק - חייל של שלום".

נתניהו: לרוצח לא תהיה כל מחילה ושום סליחה 

"יצחק נפל שדוד וזקוף קומה על דרכו", סיפר פרס. "יהודי שנשבע 'לא תרצח', רצח. אין מחילה. אין טשטוש. אין להתעלם מהאמת ההיסטורית. בעוד שעה קלה ניפרד מההר הזה, מיצחק ולאה האישה שאיתו לכל אורך הדרך. אבל לא ניפרד מדרכו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לרבין וסקר את השינויים שחלו ב-17 השנים מאז הרצח במדינה ובאזור. "מסביבנו מתרחשת טלטלה עצומה במימדים היסטוריים", טען נתניהו. "ראוי לזכור, הערובה לביטחוננו ולשלום עם שכנינו, היא קודם כל כוחנו ויכולתנו להגן על עצמנו".

בדבריו, התייחס נתניהו למורשתו של ראש הממשלה המנוח. "עלינו להבטיח שלרוצח לא תהיה שום מחילה ושום סליחה", הצהיר.

ישיבת הממשלה נפתחה בדקת דומייה

ישיבת הממשלה השבועית נפתחה הבוקר בדקת דומייה לבקשתו של רה"מ בנימין נתניהו. "הרצח של יצחק רבין הוא אחד הפשעים הגדולים שנעשו בזמן החדש", ציין נתניהו. "הוא מכתים את תולדות המדינה ותולדות הציונות".

"הרצח הזה גם מצווה עלינו לשמור על הדמוקרטיה הישראלית, להגן על השיח החופשי ולדחות בתקיפות כל גילוי של אלימות", הדגיש נתניהו. "המשמעות העמוקה של הציווי הזה הולכת ומתחדדת וחשוב שאנחנו, כמנהיגים, לא ניתן לה בשום צורה שהיא להיטשטש".

אמש: 20 אלף בני אדם הגיעו לעצרת בכיכר

אמש הגיעו כ-20 אלף בני אדם לכיכר רבין שם נערכה עצרת לציון 17 שנים לרצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין תחת השם "זוכרים את הרצח - נאבקים על הדמוקרטיה". מארגני העצרת הזמינו קשת רחבה של אנשים שמייצגים לדבריהם "מגוון חלקים בחברה הישראלית, אך מאוחדים בדרישה לקבלת עולה של דמוקרטיה". למרות הבחירות, העצרת לזכר יצחק רבין לא תכלול, במוצהר, פוליטיקאים ומתמודדים.

דני הירשברג, מזכ"ל בני עקיבא, נשא דברים ואמר: "אנחנו חייבים להתנגד במלוא ההתלהבות לכל גילוי של אלימות משמאל ומימין. עלינו למחות כנגד תג מחיר ואנרכיסטים על הגדר, עלינו להיאבק במציתי מסגדים ובמסיתים את המתפללים במסגדים".

חיים גורי, חברו של רבין לספסל הלימודים, תקף מעל הדוכן את ההסטה שקדמה לרצח. "בעיצומה של ההסתה הפרועה שהתירה את דמו, קיבלתי מכתב מאחותו רחל שמתגוררת במנרה. היא שאלה אותי היכן חבריו של יצחק? היכן הם שיעמדו כנגד כל הסיסמאות הללו? לא דמיינו שזה יסתיים ברצח. עד ליום מותי לא אסלח לעצמי שלא זעקתי בזמן אמת".