כרוניקה של אלימות: רצח, ירי ברחובות ונקמות דם - במגזר הערבי

מדי כמה חודשים אנחנו שומעים על מקרים דומים. צעיר ערבי מסתכסך עם אחד משכניו, קטטה מתפתחת, ואחד מהם גם נדקר, ובמקרים חמורים עוד יותר, מישהו נרצח ומשלם בחייו. מאבקי הכוח הקטנים האלה מתפתחים פעם אחר פעם לסכסוך משפחות – שמחרב את חיי השכונות והתושבים. כך נראים מאבקי הכבוד המיותרים - מקרוב

משפחת חמודה ושתיווי חיו חיים שלווים, משפחה לצד משפחה, בשכונה בנצרת. עם השנים הם נהיו מיודדים, חברים טובים, חלקם נקשרו גם בקשרי משפחה אחד לשני, כשילדים רבים משתי המשפחות נישאו זה לזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אבל האידיליה השכונתית הזו נגמרה ברגע אחד - כשריב טיפשי בין צעירים התדרדר לרצח של אחד מהם. מאז, קרוב ל-4 שנים, שבשכונה בנצרת שהייתה בעבר שקטה וגרועה, מתחוללת מלחמה של ממש. בקרוב יינתן גזר הדין בפרשת הרצח האחרונה במסגרת הסכסוך המתמשך הזה, ובנצרת תושבים רבים עוצרים את נשימתם.

אבל הסיפור הזה חוזר על עצמו בדפוסים דומים באינספור מקרים במגזר הערבי. גם בטירה בוצע רק לפני כמה חודשים רצח בנסיבות דומות - רק בגלל הערה שניתנה לצעיר שרכב בפראות בטרקטורון. ההערה התפתחה לתגרה - שנגמרה דווקא ברציחתו של עובר אורח תמימם, אחמד קשוע, שהיה בדרכו לחתונה.

"לכל אחד יש כלי נשק"

במשטרה טוענים אומנם כי הם מתגברים את פעילותם במגזר כל העת, מבצעים מעצרים, ורושמים גם הישגים יוצאי דופן. במגזר הערבי בוחרים לא פעם להאשים את רשויות החוק באזלת ידם ובחוסר מעורבותם בפשיעה במגזר. גם היום התקיימה בטירה הפגנה נגד התנהלותה של המשטרה מול האלימות הגואה במגזר. השוטרים מגדירים את הבעיה ואת אותם הפושעים כ"אנשים שיורים בכל מי שדורך על הצל שלהם".

ויש גם מי שמסבירים את התופעה בשבר תרבותי של ממש, באובדן דרך. בינתיים, המשטרה ממשיכה בשלה, ובמגזר תוהים כיצד להתמודד עם התופעה שמרימה את ראשה יותר מאי פעם בעבר.