סוכות במשכן: עציץ ענק נפל על הנשיא פרס

כמדי שנה מאחר הנשיא בסוכתו אלפי אזרחים. השנה הגיעה גם הרוח והעיפה סידור פרחים גדול לכיוונו של הנשיא, במזל הוא לא נפגע, והמשיך בקבלת ההמונים לתצוגה המיוחדת בנושא מדע חדשנות כרגיל

אירוע מפחיד במשכן הנשיא הבוקר. בעת שניגש לקבל את האושפיזין שבאו לסוכה במשכן, נפלה התפאורה על הנשיא שמעון פרס, אך היא לא פגעה בו ושלומו טוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הנשיא מארח השנה, כבכול שנה, אלפי אזרחים שבאים לסוכה המיוחדת שנבנית במשכן בירושלים. השנה הוכנו במיוחד דוכנים ובמות המציגים תערוכה בנושא מדע וחדשנות. הבוקר בעודו מתכונן לקבלת הקהל, העיף משב רוח ענף אקליפטוס וסידור פרחים שהיו במקום, הם עפו לכיוונו של הנשיא, אך לא פגעו בו. פרס קם והמשיך את האירוע כרגיל.

אתמול, התארח הנשיא שמעון פרס בסוכתו של מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף ובירך אותו לרגל חג הסוכות. השניים דנו במצב הכלכלי והחברתי בישראל, כמו גם בהתפתחויות האחרונות בזירה הבינלאומית.

"עם ישראל יזכה לשנים רבות, לחג שמח, לחתימה טובה ולאריכות ימים", אמר הרב עובדיה בפתח הפגישה. "שכולנו נחיה יחד בידידות, שתהיה בינינו אחווה ושלום".

הנשיא פרס מצדו העניק התייחסות גם לנושא האירני. "העם שלנו גדול וחזק, והקב"ה עומד לימיננו", אמר נשיא המדינה. "מתחילים לראות שגם בשמיים לא אדישים למה שקורה באירן. מתחילות שם צרות, ואילו יכולנו להיפטר מהמן המודרני הזה בלי מלחמה זה היה טוב, אף על פי שכל הדברים באים בחשבון. מתחילים לבודד אותם - זה דבר חשוב מאוד לנו. זה חשוב לנו מאוד שאנחנו הולכים יחד עם ארצות הברית, בת הברית החשובה שלנו".

"יש לנו מצב כלכלי טוב, אבל צריך לתקן את המצב החברתי", הדגיש פרס. "יש לנו הזדמנות לתקן את זה. אסור שבישראל יהיה עוני, ושיהיו כאלה פערים חברתיים". 

ניסיון להחריף את העיצומים נגד טהרן

הבוקר פרסם העיתון "מעריב" כי בלשכת ראש הממשלה מעודדים מקריסת המטבע האירני ופועלים לשכנע את האיחוד האירופי להחריף את העיצומים נגד טהרן. על פי הדיווח, נתניהו צפוי לערוך בקרוב מספר ביקורים במדינות אירופה על מנת לנסות להמשיך במאמצי השכנוע להחריף את העיצומים נגד המשטר בטהרן. "מדובר בשינוי דיסק ביחס לאירן", טען פקיד בכיר בממשלה.

המטרה הסופית היא לגרום לעצירה מוחלטת של הסחר בין מדינות האיחוד האירופי וארה"ב לאירן. דבר שעל פי הערכות מסוימות ייגרמו למשטר האייתולות לוותר על תכנית הגרעין מחשש להתקוממות עממית במדינה - כפי שקרה במספר מדינות דיקטטוריות במזרח התיכון בשנתיים האחרונות.

עם סיכום שבוע המסחר, איבד המטבע האירני, הריאל, כמעט רבע מערכו. הצניחה נגרמה כתוצאה מן הלחץ שהפעילו המעצמות על אירן, ובמסגרת הסנקציות שהוטלו עליה לאחרונה. הצעדים שננקטו מקשים באופן משמעותי על יכולתה לגייס כספים ממסחר עם גורמים זרים, ואף לאבד מרזרבות המט"ח שברשותה.