הנשיא פרס לרב עובדיה: "גם בשמיים לא אדישים למה שקורה באירן"

נשיא המדינה ביקר הבוקר בסוכתו של הרב עובדיה יוסף והתייחס לדיווחים על התרסקות הכלכלה האירנית. "מתחילות שם צרות", אמר הנשיא. "אילו יכולנו להיפטר מהמן המודרני הזה בלי מלחמה, זה היה טוב"

נשיא המדינה שמעון פרס התארח הבוקר בסוכתו של מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף ובירך אותו לרגל חג הסוכות. השניים דנו במצב הכלכלי והחברתי בישראל, כמו גם בהתפתחויות האחרונות בזירה הבינלאומית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"עם ישראל יזכה לשנים רבות, לחג שמח, לחתימה טובה ולאריכות ימים", אמר הרב עובדיה בפתח הפגישה. "שכולנו נחיה יחד בידידות, שתהיה בינינו אחווה ושלום".

הנשיא פרס מצדו העניק התייחסות גם לנושא האירני. "העם שלנו גדול וחזק, והקב"ה עומד לימיננו", אמר נשיא המדינה. "מתחילים לראות שגם בשמיים לא אדישים למה שקורה באירן. מתחילות שם צרות, ואילו יכולנו להיפטר מהמן המודרני הזה בלי מלחמה זה היה טוב, אף על פי שכל הדברים באים בחשבון. מתחילים לבודד אותם - זה דבר חשוב מאוד לנו. זה חשוב לנו מאוד שאנחנו הולכים יחד עם ארצות הברית, בת הברית החשובה שלנו".

"יש לנו מצב כלכלי טוב, אבל צריך לתקן את המצב החברתי", הדגיש פרס. "יש לנו הזדמנות לתקן את זה. אסור שבישראל יהיה עוני, ושיהיו כאלה פערים חברתיים". 

ניסיון להחריף את העיצומים נגד טהרן

הבוקר פרסם העיתון "מעריב" כי בלשכת ראש הממשלה מעודדים מקריסת המטבע האירני ופועלים לשכנע את האיחוד האירופי להחריף את העיצומים נגד טהרן. על פי הדיווח, נתניהו צפוי לערוך בקרוב מספר ביקורים במדינות אירופה על מנת לנסות להמשיך במאמצי השכנוע להחריף את העיצומים נגד המשטר בטהרן. "מדובר בשינוי דיסק ביחס לאירן", טען פקיד בכיר בממשלה.

המטרה הסופית היא לגרום לעצירה מוחלטת של הסחר בין מדינות האיחוד האירופי וארה"ב לאירן. דבר שעל פי הערכות מסוימות ייגרמו למשטר האייתולות לוותר על תכנית הגרעין מחשש להתקוממות עממית במדינה - כפי שקרה במספר מדינות דיקטטוריות במזרח התיכון בשנתיים האחרונות.

עם סיכום שבוע המסחר, איבד המטבע האירני, הריאל, כמעט רבע מערכו. הצניחה נגרמה כתוצאה מן הלחץ שהפעילו המעצמות על אירן, ובמסגרת הסנקציות שהוטלו עליה לאחרונה. הצעדים שננקטו מקשים באופן משמעותי על יכולתה לגייס כספים ממסחר עם גורמים זרים, ואף לאבד מרזרבות המט"ח שברשותה.