הלילה עוברים לשעון חורף: "חסר היגיון, גחמה של המפלגות החרדיות"

ב-2:00 לפנות בוקר יוזזו המחוגים שעה אחת לאחור, ובישראל יונהג שעון חורף עד 29 במרס. בזירה הפוליטית גוברת הביקורת על הסחבת בחקיקה לדחיית שעון החורף – ומותחים ביקורת על המפלגות החרדיות. "זו גחמה בלתי מוסברת, חסרת היגיון, שצריכה לעבור מהעולם". כ-200 מפגינים בת"א נגד הזזת השעון

שעות לפני הזזת המחוגים לשעון החורף, הולך וגובר הזעם על המהלך. הערב יפגינו מאות בני אדם נגד שעון החורף, ובינתיים שבה וצפה הביקורת בזירה הפוליטית. "המפלגות החרדיות תוקעות את שעון הקיץ בגלל גחמה בלתי מוסברת, חסרת היגיון - שצריכה לעבור מהעולם", אומר היום ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) לחדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מיום ראשון הקרוב, נפסיד בכל יום שעה של אור. מ-17:00 אחר הצהריים כבר יהיה חושך - וזה בגלל המפלגות החרדיות". עם זאת, המחאה עדיין לא הועילה. בהתאם להוראות החוק, יפוג תוקפו של שעון הקיץ ב-2:00 לפנות בוקר. המחוגים יוזזו שעה אחת לאחור, מה שאומנם ייזכה אותנו הלילה בשעת שינה נוספת - אבל ייאלץ את אזרחי ישראל להתמודד עם שעות חושך רבות יותר, לפחות לזמן הקרוב.

רגע לפני הזזת המחוגים, נערך בתל אביב אירוע מחאה במה שנראה כניסיון להשיב למודעות הציבורית את חשיבות הסוגייה - ולא למנוע בפועל את החלת שעון החורף בתאריך שנקבע בחוק. כ-200 בני אדם מפגינים בכיכר רבין בצעקה: "אנחנו הרוב - והרוב רוצה אור. לכן הרוב יוצא לרחוב". יוזם המחאה, יובל איטח, כתב בהזמנה בפייסבוק לאירוע: "אנחנו הרוב ולכן אנחנו יכולים לבחור לעצמנו את המציאות שלנו. בואו להגיד די לשקרים, למניפולציות הפוליטיות, למשיכות הזמנים... אנחנו רוצים את המשך שעון הקיץ לפחות עד סוף אוקטובר ועכשיו - כמו בכל מקום אחר בעולם המערבי".

איטח הוסיף: "נמאס לנו שבכל שנה, באמצע ספטמבר, מחשיכים לנו את היום ב-18:00 בגלל דרישות של מיעוט ששולט בנו. נמאס לנו לחזור מהעבודה בחושך, נמאס לנו שלא נותנים לנו ליהנות מהיום הארוך ומהשמש בתקופה עם מזג האוויר הכי טוב בשנה".

פעילי מרצ יפגינו מול ביתו של ישי

בתנועת "ישראל חופשית", שפעיליה ישתתפו בהפגנה, קראו לקהל הרחב להגיע לאירוע: "בואו נזכיר לממשלת ישראל כי המעבר לשעון החורף מוסיף שעות חשיכה שמשמעותן, עבור התושבים והמדינה, תשלום עשרות אלפי שקלים בשל בזבוז חשמל ואנרגיה וסיכון חיים בשל שעות נוספות שבהן ננהג מהעבודה חזרה בחשיכה".

מוקד נוסף שבו תיערך מחאה נגד החלת שעון החורף הוא הרחבה שמול בית שר הפנים, אלי ישי, בירושלים. ב-21:00 יגיעו פעילי מרצ למקום, מצוידים בשעונים מעוררים ובלפידים, "במטרה להאיר את החושך שהשר גוזר עלינו באמצע הקיץ", כלשונם.

נוסף על כך, האשימו במפלגת השמאל כי "במשך שנים נתונים תושבי ישראל בידי גחמותיה והחלטותיה של ש"ס, שכופה עלינו חושך".