רגע לפני שעון החורף: בת"א ובירושלים יפגינו נגד "חושך באמצע הקיץ"

ב-2:00 לפנות בוקר יוזזו המחוגים שעה אחת לאחור, ובישראל יונהג שעון חורף עד 29 במרס. בניסיון של הרגע האחרון למנוע את רוע הגזירה ואת שעות החשכה הרבות ימחו ברחבי הארץ פעילים בקריאה "להמשיך את שעון הקיץ לפחות עד לסוף אוקטובר, כמו בכל מקום אחר בעולם המערבי"

שעון חורף. החל מהלילה (חדשות 2)

הטמפרטורות אומנם עדיין גבוהות והקור עוד לא נראה באופק, אבל החל מהלילה יונהג בישראל שעון חורף. בהתאם להוראות החוק, יפוג תוקפו של שעון הקיץ ב-2:00 לפנות בוקר. המחוגים יוזזו שעה אחת לאחור, מה שאומנם ייזכה אותנו הלילה בשעת שינה נוספת - אבל ייאלץ את אזרחי ישראל להתמודד עם שעות חושך רבות יותר, לפחות לזמן הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כמו בשנים הקודמות, גם כעת ניטש הוויכוח בין חילוניים לדתיים על מועד פקיעת תוקפו של שעון הקיץ - והערב, רגע לפני הזזת המחוגים, ייערך בתל אביב אירוע מחאה במה שנראה כניסיון להשיב למודעות הציבורית את חשיבות הסוגייה - ולא למנוע בפועל את החלת שעון החורף בתאריך שנקבע בחוק.

"אנחנו הרוב - והרוב רוצה אור. לכן הרוב יוצא לרחוב", כתב קוהרה יובל איטח, יוזם המחאה, בהזמנה שיצר בפייסבוק לאירוע - שייערך ב-20:00 בכיכר רבין. "אנחנו הרוב ולכן אנחנו יכולים לבחור לעצמנו את המציאות שלנו. בואו להגיד די לשקרים, למניפולציות הפוליטיות, למשיכות הזמנים... אנחנו רוצים את המשך שעון הקיץ לפחות עד סוף אוקטובר ועכשיו - כמו בכל מקום אחר בעולם המערבי".

איטח הוסיף: "נמאס לנו שבכל שנה, באמצע ספטמבר, מחשיכים לנו את היום ב-18:00 בגלל דרישות של מיעוט ששולט בנו. נמאס לנו לחזור מהעבודה בחושך, נמאס לנו שלא נותנים לנו ליהנות מהיום הארוך ומהשמש בתקופה עם מזג האוויר הכי טוב בשנה".

פעילי מרצ יפגינו מול ביתו של ישי

בתנועת "ישראל חופשית", שפעיליה ישתתפו בהפגנה, קראו לקהל הרחב להגיע לאירוע: "בואו נזכיר לממשלת ישראל כי המעבר לשעון החורף מוסיף שעות חשיכה שמשמעותן, עבור התושבים והמדינה, תשלום עשרות אלפי שקלים בשל בזבוז חשמל ואנרגיה וסיכון חיים בשל שעות נוספות שבהן ננהג מהעבודה חזרה בחשיכה".

מוקד נוסף שבו תיערך מחאה נגד החלת שעון החורף הוא הרחבה שמול בית שר הפנים, אלי ישי, בירושלים. ב-21:00 יגיעו פעילי מרצ למקום, מצוידים בשעונים מעוררים ובלפידים, "במטרה להאיר את החושך שהשר גוזר עלינו באמצע הקיץ", כלשונם.

נוסף על כך, האשימו במפלגת השמאל כי "במשך שנים נתונים תושבי ישראל בידי גחמותיה והחלטותיה של ש"ס, שכופה עלינו חושך".