העטלפים שכבשו את מוצבי צה"ל

מאז נחתמו הסכמי השלום עם ירדן, לפני עשרים שנה, איש לא נכנס למוצבים על גדר הגבול; זה לא אומר שהם ריקים. את מקומם של החיילים תפסו גדודים אחרים - של יצורים מכונפים. העטלפים נמלטו אליהם מפני ניסיונות הדברה, וכיום מנסים חוקרים וחובבים להנעים להם את השהייה

צה"ל נטש כבר לפני עשרים שנה את המוצבים על הגבול עם הירדן. אבל מתברר, הם לא נשארו נטושים. בני אדם אמנם ממעטים להכנס אליהם - אבל הם נכבשו בידי פולשים אחרים. העטלפים.

אומרים עליהם שהם לא עוד בעלי חיים. הם הטובים ביותר. הצייד הכי מדויקים, הטייסים הכי טובים, שמצויידים בסונר הכי מתקדם. אז אם הוא כל כך מוצלח למה הוא צריך להתחבא בבונקר בבקעה? בגלל אבוקות גז. החל משנות החמישים ועד לשנות ה70 הובילה הממשלה מבצע ארצי להשמדת עטלפים. "היו מדבירים פה באופן שיטתי", סיפר חוקר העטלפים דוד מנקין, "חוסלו עשרות אלפים, אין לי ספק".

אבל מסתבר שזה שגעון של לא מעט אנשים. חוקרים וחובבי עטלפים החליטו גם לעצב מחדש את המוצבים, שהפכו למקום מפלטם של "בטמנים", ולהתאים את הקירות לדרישותיהם.  

מנגד, יש גם מי שמפחדים ומתלוננים על הרעשים שהעטלפים מייצרים, ובעיקר על הלכלוך, על המכוניות והבתים. אבל העטלפים לא נבחרו במקרה לשמש השראה ליצירת גיבור על. על אף שקמנו עליהם לכלותם - הם שבו וחזרו, ובמספרים גדולים עוד יותר.