פרס באגרת לראש השנה: "יכולים להכות כל אויב"

נשיא המדינה פרסם ברכה מיוחדת לאזרחים לקראת ראש השנה. "ישראל שוקקת ותוססת, דינמית ומחושלת בכוח רצון", הבהיר הנשיא ושלח מסר מאיים לאויבים: "יש לנו את היכולות ואת הכישרונות להביס כל איום". על הסכסוך עם ארה"ב: "נשמור על הידידות העמוקה"

"יכולים להביס כל איום", הנשיא פרס (מארק ניימן/לע"מ)

לקראת ערב ראש השנה פרסם נשיא המדינה שמעון פרס אגרת מיוחדת שבה הוא מברך את אזרחי ישראל, מביע תקווה לשנת שלום, שגשוג וביטחון, וגם מעביר מסר מאיים לאויבים.

"אנו ניצבים היום בפני אתגרים ביטחוניים לא קלים. אין להקל בהם ראש. אך גם אין בהם כדי להכניס מורא בקרבנו", כותב פרס. "ידענו להתגבר על מצבים קשים בעבר ואני סמוך ובטוח כי יש לנו את היכולות ואת הכישרונות להכות כל אויב ולהביס כל איום. ישראל היא ארץ שאין לפחד בה - ישראל היא מדינה שיש לקוות בה".

על המבוי הסתום במשא ומתן עם הפלסטינים אומר הנשיא כי הוא מקווה שבשנה הקרובה תימצא הדרך לחדש את המגעים. על רקע הסכסוך המתמשך עם ממשל אובמה מדגיש פרס כי "נמשיך ונשמור על הידידות העמוקה עם ארצות הברית, על הקשרים החשובים עם אירופה. על היחסים שהתפתחו עם רוסיה ועל הקשרים הטובים מדינות אסיה ואפריקה".

"מדינת ישראל היא נס"

בתגובה לאירועי הגזענות בירושלים מבהיר הנשיא כי כל ניסיון לפגוע במרקם החיים המשותף ולבזות רגשות דתיים, ראוי שייענה בתגובה חריפה. "ישראל היא חברה פלורליסטית ומרובת גוונים, חברה בה יהודים, נוצרים, ערבים, בדואים, דרוזים וצ'רקסים חיים יחד בשלום. אין להשלים עם גזענות ואלימות מכל סוג שהוא, עם קנאות דתית ופוליטית, עם אפליה על רקע מגזרי או מגדרי. בתופעות אלו יש לטפל הן על ידי רשויות אכיפת החוק, וחשוב מכך באמצעות חינוך: חינוך לסובלנות, לשוויון, לכבוד ולקבלת האחר".

לדברי פרס, "מדינת ישראל היא, למעשה, נס. הוכחה שניתן לעשות מעל המצופה ומעבר לקיים. להישגיה אין אח ורע. ישראל שוקקת ותוססת, דינמית ומחושלת בכוח רצון ובנכונות לבחון כל רעיון וגישה חדשניים".

הוא סיכם את האגרת: "אנו בעיצומה של תקופת מעבר שיש לעבור בזהירות הדרושה. עלינו לשמר ולחזק את יחסי השלום עם שכנותינו מצרים וירדן. עלינו לשמור על ערנות, לשחר שלום להשיג שוויון ולהמשיך בפיתוחה של ארצנו כמדינה מוטת מדע ובטכנולוגיה".