עופר עיני: "להרים את הלהבות עד שי-ם תזדעזע"

מאות עובדי מפעל הזכוכית פניציה בגליל, העומד בפני סכנת סגירה, זכו היום לחיזוק מיו"ר ההסתדרות עופר עיני, שביקר במקום והבטיח כי הוא מחוייב למאבקם. עיני קרא לעובדים לא להרים ידיים: "אני מקווה שלמרות כל הקשיים פיניציה ימשיך להתקיים כמפעל טוב"

חוששים לפרנסתם. עובדי מפעל הזכוכית מוחים (חדשות 2)

המאבק של מאות עובדי מפעל הזכוכית "פניציה" יעלה בקרוב מדרגה? יו"ר ההסדרות עופר עיני ביקר היום במפעל העומד בפני סגירה בסוף החודש ואמר לעובדים: "אם לא יהיה פתרון צריך להרים את הלהבות עד שירושלים תזדעזע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עיני אמר לעובדי המפעל באזור התעשיה ציפורית סמוך לנצרת כי שוחח עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר וסיכם עמו על פגישה בין נציגי משרדי התמ"ת, האוצר, האנרגיה והעובדים בניסיון למנוע את סגירת המפעל ואת הפיטורים ההמוניים. יו"ר ההסתדרות קרא לעובדי המפעל שלא להתייאש ולהמשיך במאבקם.

מפעל פניציה נקלע לקשיים כלכליים בעקבות העלויות הגבוהות של הייצור בדלקים ובחשמל. העובדים דורשים מהממשלה להשלים את הנחת צינור הגז המגיע כרגע עד עפולה, כך שיגיע לאזור התעשייה שבו נמצא המפעל. שימוש בגז יביא על פי הערכות השונות להפחתת עלויות הייצור בכ-30%.

"לכו עם דם בעיניים"

"אני מסתכל על העיניים שלכם ואומר לכם לא ללכת עם עיניים כבויות, אלא עם דם בעיניים", קרא עיני לעובדי המפעל. "אנחנו לא מרימים ידיים עד הדקה האחרונה. אני מקווה שלמרות כל הקשיים פניציה תמשיך להתקיים ולהתקיים כמפעל טוב".

לדבריו, בשיחה עם לוקר התברר לו כי הממשלה מתכוונת לבטל את דרישתה מבעלי המפעל להשתתף בסכום של 20 מיליון שקלים בהנחת צינור גז. עם זאת הוא הוסיף כי "זה עדיין לא מספיק ויש למצוא פתרונות נוספים".

"הפתרון למשבר נמצא רק בידי הממשלה", הבהיר יו"ר ההסתדרות. "רק הממשלה יכולה להעביר צינור גז ולא אף גורם אחר. אם הממשלה הייתה יודעת להתחייב ואף לעמוד בהתחייבותה, הרי שלא הייתה בעיה". בהמשך פנה עיני ישירות לראש הממשלה נתניהו וקרא לו להתערב באופן אישי במשבר: "יש שרים שמנסים לעזור פה ושם, אבל לכל עדר צריך גם רועה. הרועה צריך להיות ראש הממשלה".

"סגירת המפעל - אטום על הגליל"

לפני מספר שבועות הפגינו עשרות מעובדי המפעל מול ישיבת הממשלה בירושלים. העובדים קראו לראש הממשלה: "ביבי, תסיר את אטמי האוזניים. תקשיב לנו. אם נצטרך נביא לכאן מזרונים ונישן כאן יום ולילה עד שהממשלה תעשה את מה שהיא צריכה לעשות כדי שהמפעל לא ייסגר".

המפגינים השתמשו גם בסוגיית האיום האירני ואמרו: "אנחנו יודעים שאתה כרגע עסוק באירן, אבל סגירת מפעל פיניציה היא מבחינתנו פצצת אטום על הגליל". שר הפנים אלי ישי יצא לשוחח עם המפגינים והבטיח לערב את ראש הממשלה ואת שר התמ"ת בנעשה במפעל ולעשות הכל למניעת סגירתו.

שר הפנים אלי ישי יצא לשוחח עם המפגינים והבטיח לערב את ראש הממשלה ואת שר התמ"ת בנעשה במפעל ולעשות הכל למניעת סגירתו. "לפני מספר שנים, בהיותי שר התמ"ת, היה מפעל פניציה בסכנת סגירה", אמר ישי. "ישבנו עם המנכ"ל והבעלים והצלחנו למנוע את רוע הגזירה. לא ניתן לשלוח עשרות עובדים הביתה ולהופכם למובטלים, עלותם הכלכלית למדינה כמובטלים גוברת מעלות העסקתם".