ריבלין: "על העם היהודי לעמוד בחזית נגד השנאה"

הטקס המרכזי הנועל את אירועי הזיכרון של יום השואה, בסימן 70 שנה לסיום המלחמה, נערך בקיבוץ יד מרדכי בסמוך לפסלו של מרדכי אנילביץ', מפקד גטו ורשה. הטקס נערך במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין ובהשתתפות חניכי תנועות הנוער, תלמידים וחיילים מאזור הדרום

אלפים השתתפו בטקס הזיכרון הנועל את אירועי יום השואה והגבורה: הערב (חמישי) נערך ביד מרדכי, למרגלות פסלו של מרדכי אנילביץ', מנהיג מרד גטו ורשה שעל שמו נקרא הקיבוץ, הטקס הממלכתי הנועל את האירועים במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בטקס, הנערך למעלה משישים שנה במוצאי יום השואה, השתתפו חניכי תנועות הנוער, תלמידים וחיילים מאזור הדרום, שהתייחדו עם זכרם של ששת מיליוני הקורבנות שנספו. "בזמן הזה, בו תם יום הזיכרון לשואה ולגבורה, שבים ומתכנסים כאן ביד מרדכי, מקום שמוסיף פרקים מלאי הוד במסע המפרך של העם היהודי משואה לתקומה", פתח הנשיא ריבלין את נאומו.

"אחרי כל הטקסים, אינני יכול שלא לשוב במחשבותיי אל רבבי רבבות הילדים, ילדי השואה. למעלה ממיליון ילדים שמלאך המוות נושא צלב הקרס בידו הכריז עליהם מלחמת חורמה. ילדים רכים בשנים, תלמידים ותלמידות, תינוקות, שהושמדו בשיטתיות מקפיאת דם", המשיך הנשיא, "לצד הנרצחים, אני חושב עליכם, הניצולים שעוד חיים בינינו, שהיו ילדים שקרעו ממשפחותיהם, שנשלחו בטרנספורטים. ילדים שילדותם הלכה לבלי שוב".

"גם בדורנו אנו שנאת האחר בכלל ואנטישמיות בפרט לא עברו מן העולם", אמר ריבלין. "עלינו להישיר מבט אל האנטישמיות הזו מבט אמיץ - היא עודה מפעפעת, גם אם למדה אותה שנאה ישנה ללבוש צורות חדשות. על העם היהודי לעמוד בחזית נגד מעשי האנושות שלה עצמה, עלינו לעשות ככל שבידינו שהאנושות לא תידרדר לאותם תהומות שנאה עמוקים אליהם הושלכו אחינו ואחיותינו".

עו"ד תמי רווה, בתו של התובע במשפט אייכמן, עו"ד גדעון האוזנר, נאמה אף היא בטקס: "כשאני עומדת כאן לפניכם יש בי גאווה וגם תקווה גדולה. יש בי גאווה על אבי היקר, התובע במשפט אייכמן שעמד שם בבית העם בירושלים כשליחם של ששת המיליונים והעם היהודי כולו. הוא פתח את סגור לבם ל ניצולי השואה שפחדו לדבר והעלה אותם על דוכן העדים לתאר את הזוועות. לא עוד ההם עם המספר על היד שהלכו כצאן לטבח, אלא אנשים בשר ודם, כמוני וכמוך".

נתניהו מניח זר בטקס ב"יד ושם", היום (עמוס בן גרשום לע"מ)

רווה סיפרה כיצד התמודד אביה בימים הקשים, בהם נאלץ לשמש גם כאב לניצולים שחששו לדבר: "אבא תפקד לכל אורך התקופה גם כפסיכולוג, ליטף וחיבק את הניצולים, עודד אותם לבוא ולהעיד במשפט ולספר את הסיפורים הנוראיים שלהם, למענם ולמען הדורות הבאים".

בעצרת הנעילה המקבילה של יום הזיכרון לשואה ולגבורה שהתקיימה במוזיאון לוחמי הגיטאות, נאם יו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג: "בנינו כאן במדינת ישראל, בית ריבוני ומשגשג, בית שמבטיח שמצעדנו עוד ירעים וששירת הדרור תוסיף להישמע. בנינו בית לנצח, שיש לתת לו וליושביו תקווה, להאמין בו ולהימנע מלטפטף בו פחד אינסופי."

מצעד החיים באושוויץ-בירקנאו, היום (חדשות 2)


עוד התייחס הרצוג בדבריו למצבם הקשה של ניצולי השואה ואמר: "המבחן הראשון של הסולידריות הפנימית הוא יחסינו לניצולי השואה.  חוב גדול, גדול מידי, עוד יש לנו לניצולים. חטאנו לפניהם. חטאנו כי נתנו לאלפים רבים מהם להתבוסס בחרפת הרעב והעוני. עלינו לעשות הכל כדי לוודא שאת שנותיהם האחרונות הם יחיו בכבוד וברווחה, עלינו לתעד את סיפורם, להפיג את בדידותם ולהעניק מזור לכאבם".