סיכום שנה: הרגעים הגדולים של תשע"ב

מטלטלות פוליטיות ואסונות, דרך הפגנות ומחאות, ועד להצלחות ואכזבות אולימפיות. שנת תשע"ב הייתה גדושה באירועים חדשותיים בלתי נשכחים. צפו ברגעים החשובים והמרגשים של השנה שחלפה

אין רגע דל: שנת תשע"ב הייתה עמוסה בשלל אירועים וחדשות בכל התחומים - ביטחון, פוליטיקה, כלכלה, ספורט ותרבות. מחינו, נלחמנו, פדינו, זכינו, הפסדנו, נפרדנו, התרגשנו, התאכזבנו, בכינו וצחקנו. כמו בכל שנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תשע"ב התחילה עם רגע שלא השאיר כמעט עין יבשה בישראל: חזרתו של גלעד שליט לאחר יותר מחמש שנים בשבי החמאס. באותו החודש גם התבשרנו על זכייתו של פרופסור דן שכטמן בפרס נובל בכימיה.

בחשוון עורר ניסוי שיגור טיל של צה"ל בהלה באזור המרכז. במקביל המשיכו ברשות הפלסטינית במאמצים לקבל הכרה, הפעם עם קבלתה כחברה באונסק"ו.

בכסלו נכנס לראשונה בישראל נשיא לכלא: משה קצב, שהורשע באונס ועבירות מין נשלח לרצות עונש מאסר של שבע שנים. סיפורה של "נעמה הקטנה" מבית שמש הסעיר את המדינה והוביל להפגנות נגד התופעה של הדרת נשים.

טבת היה חודש עמוס באירועים פוליטיים: יאיר לפיד הכריז על כניסתו לפוליטיקה, ח"כ מיכאלי שפכה מים על ח"כ מג'אדלה ולשכת רה"מ עברה טלטלה בעקבות פרשת נתן אשל.  

ירושלים בלבן

בשבט הורה בג"ץ לבטל את חוק טל. הכינרת, הודות לגשמי הברכה, עלתה ביותר מחצי מטר.

מזג האוויר הסוער המשיך גם בחודש בטבת, כשירושלים נצבעה בלבן. פיגוע ירי עם ארבעה הרוגים בבית ספר יהודי בצרפת החריד את העולם, ציפי לבני הפסידה את הבכורה למופז בקרב על ראשות "קדימה" ו"הערת שוליים" נכנע לנציג האירני באוסקר.

שני אסונות כבדים נרשמו בחודש ניסן: סגן הילה בצלאל נהרגה במהלך החזרות לטקס יום העצמאות בהר הרצל מקריסת עמוד תאורה וברחובות נספו אב ו-5 ילדיו הקטנים בשריפה שפרצה בביתם.

באייר נרשמה מהפכה בתחום הסלולר עם כניסתן של חברות חדשות לשוק, טלטלה גם בפוליטיקה עם כניסתו של מופז לממשלה באישון לילה, 70 ימים לאחר מכן הוא כבר היה בחוץ. נתניהו עצמו סימן וי נוסף עם שער מחמיא ב-Time.

בסיוון הצליח ענף השחמט לרתק לא מעט ישראלים שהחזיקו אצבעות לבוריס גלפנד בקרב על אליפות העולם. בעיית הזרים גלשה לפסים אלימים, מבקר המדינה הטיל אחריות מיוחדת על השרים ישי ושטייניץ בדוח אסון הכרמל ומדונה שוב קפצה לביקור.

גאווה ישראלית במשחקים הפראלימפיים

בתמוז נפרדנו מהרב אלישיב ומראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר שהלכו לעולמם. המחאה החברתית הרימה שוב את ראשה, כשבאירוע טרגי הצית עצמו משה סילמן במהלך הפגנה ומת מפצעיו.

בחודש אב קיפחו את חייהם שבעה ישראלים בפיגוע טרור בבורגס. ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט נשם לרווחה בעקבות זיכוי מרוב האישומים נגדו. משלחת ישראל לאולימפיאדת לונדון חזרה לראשונה מ-1992 ללא מדליות ויהודה ונינט סוף סוף הכריזו על חתונה קרבה.

שנת תשע"ב הסתיימה בזינוק של מחירי הדלק לשיא חדש ועם פינוי מגרון. לפחות התנחמנו בתחום הספורט עם הצלחות ומדליות של הנבחרת במשחקים הפראלימפיים.