האם הבדואים מתקרבים לתנועה האסלאמית?

כבר שנים שהבדואים בנגב מרגישים שהמדינה מפנה להם גב ושמתייחסים אליהם כאל פולשי קרקעות ופושעים. מי שזיהה שהבדואים מרגישים נטושים הם אנשי התנועה האסלמית של ראאד סלאח. תנועה מוסלמית קיצונית, עם קשרים לחמאס, שהחליטה לאמץ את הבדואים ולדאוג לרווחתם. המטרה - לגרום לבדואים לאמץ את השקפת העולם הקיצונית שלהם

במשך 32 יום לחם יוסוף טללקה תחת אש וחילץ פצועים במבצע "צוק איתן". שתי דקות אחרי שפשט את מדי צה"ל הוא חזר להיות בדואי. "בתקופה האחרונה, אחרי שהרסו את הבית שלי, אני מתבייש לשים את המדים", הוא אמר בריאיון לחדשות 2. "יצחקו עליי, כולם, כל הכפר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במשך שנים הפנתה להם מדינת ישראל את הגב, נעלה את השער של החצר האחורית וזרקה את המפתחות אי שם במדבר. "המדינה רואה בבדואי כאויב", הסביר עתייא אל איסלאם, ראש המועצה הבדואית לכפרים בלתי מוכרים. "זו לא רק ההרגשה שלי, זו הרגשה כללית. המדינה דוחפת אותנו להתרחק מהמדינה וזה מקרב אותנו יותר אולי להזדהות עם המאבק הפלסטיני".

המסגד המרכזי הראשון בדרום נבנה לפני כ-30 שנה, צריח בודד בנוף. בחמש השנים האחרונות בלבד נבנו יותר מ-30. הכסף לבניית המסגדים מגיע מהתנועה האסלאמית. המשוואה פשוטה: המדינה הורסת - התנועה האסלאמית בונה.

"מתבייש לשים את מדי צה"ל" (חדשות 2)

בפעם הראשונה אפשרו לנו ראשי התנועה להכניס מצלמה, לתעד את הפעילות שלהם שעד היום הייתה מחתרתית. בעומק האדמה, בבטן המסגד, עשרות פעילי התנועה אורזים במרץ חבילות מזון למשפחות נזקקות.

עד היום התלוננו בעלי חוות בדרום וחברות בנייה שרבים מהבדואים "עושים להם טרור" - גונבים, גובים דמי חסות ומשליטים פחד. אם התהליך יימשך, אם התנועה האסלאמית תעמיק את השפעתה, החשש הוא שמהאזור הזה ייצא טרור מסוג אחר לגמרי.