סמוך לכותל: התגלה מאגר מים קדום וגדול

חפירה אריכואולוגית חשפה ממצאים יוצאי דופן בחשיבותם, של בריכה שלפי ההערכה שימשה לרחצה ולשתייה עבור עולי הרגל לבית המקדש הראשון. "יתכן שמאגר המים הגדול היווה חלק מהפעילות הקבועה של המקדש וסיפק את צרכיו של מי שנזקק לרחצה ולשתייה", אומרים ברשות הטבע והגנים. כך זה נראה

מאגר המים (דוברות רשות העתיקות)

הארכיאולוגים האחראים לחפירות באחד המקומות הרגישים ביותר בארץ, חשפו לאחרונה מה שעשוי להיות תגלית מרעישה ומזכרת מתקופת בית המקדש הראשון: בתוככי האדמה למרגלות הר הבית, התגלה - חצוב בסלע - מאגר מים גדול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ממדיו של המאגר אפשרו לו להכיל נפח כ-250 מ"ק מים - עובדה שמציבה אותו ברשימה מאגרי המים הגדולים ביותר שהתגלו עד כה בירושלים של ימי הבית הראשון.

חשיבות התגלית נובעת לא רק מחשיפתה, אלא אף מהעובדות ההיסטוריות שעליהן היא מלמדת. לדברי אלי שוקרון, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, הממצאים סותרים את הסברה שהייתה מקובלת שלפיה שימש מעיין הגיחון מאגר מים יחיד לעיר באותה התקופה.

הארכיאולוג הראשי של רשות הטבע והגנים ד"ר צביקה צוק, העריך כי המאגר, הממוקם בצמוד לכותל המערבי, שימש את ציבור המגיעים לעיר ואולי אף את עולי הרגל לבית המקדש. "יתכן שמאגר המים הגדול היווה חלק מהפעילות הקבועה של המקדש וסיפק את צרכיו של מי שנזקק לרחצה ולשתייה", ציין

הממצאים המרתקים יהיו פתוחים לציבור עם השלמת החפירות, במסלול שככל הנראה יחל באזור בריכת השילוח ויסתיים בקשת רובינסון.