נצרת עילית חנכה כיכר לזכר קורבנות טבח מינכן

הסערה סביב אוזלת ידה של גרמניה בטיפול בפיגוע באולימפיאדת מינכן ב-1972 נמשכת, ובמקביל הנציחה העיר הצפונית את י"א הספורטאים שנרצחו בתחומה - בין היתר, בנוכחות משפחות ההרוגים

היום, בשיאה של הסערה שעוררה חשיפת תוכן המסמכים החסויים אודות הטבח בי"א הספורטאים באולימפיאדת מינכן, חנכה בטקס מרגש עיריית נצרת עילית כיכר חדש בעיר, שנקרא על שם חברי המשלחת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הטקס נערך בנוכחותם של רבים, ובהם כלת פרס ישראל לספורט, אסתר-רוט שחמורוב, ניצולת מינכן ואלכס אברבוך שהוכתר במשך שלוש פעמים כאלוף אירופה בקפיצה במוט. לצדם, הגיעו אלמנות הטבח - אילנה רומנו ואנקי שפיצר, וכן שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין ובכירים נוספים.

רומנו, אלמנתו של יוסף רומנו, הביעה שעות קודם לכן זעם רב מהממצאים שחשפו המסמכים - שלפיהם נהגה גרמניה באוזלת יד משוועת בטיפול באירוע הטרור וכן ששלטונותיה סירבו להפסיק, בשל הטבח, את האירועים האולימפיים - בהסבר ש"לטלוויזיה במדינה לא יהיה מה לשדר".

"גרמניה חייבת לפתוח את כל המסמכים ולחקור את עצמה מחדש", אמרה רומנו. "במשך שנים נאבקנו למען גילוי המסמכים וכשהגענו לחלק גדול מהם נפלנו על חוק התיישנות בבתי משפט בגרמניה. זה לא אנושי. אם גרמניה של היום היא לא של אז, אני מבקשת מבחינה אנושית לחקור את עצמם ולהגיע למסקנות. האנשים שהיו אחראים לטבח קודמו והטיחו בי שאנחנו הבאנו את המלחמה לאדמת גרמניה".