מהלינץ' בכיכר ציון לתקיפת המונית הפלסטינית: מסע בארץ הגזענות

בהפרש של שעות ספורות נפלו ערבים קורבן לאלימות מצד יהודים, באירועים שעוררו תגובות נזעמות בקרב שני הצדדים בסכסוך. איך הצליחה השנאה, דווקא כשהרימה את ראשה המכוער, להוציא מתוכה נקודות אור של תקווה ואופטימיות?

בקבוק התבערה שהושלך בשבוע שעבר אל המונית הפלסטינית סמוך להתנחלות בת עין, שרף את הרכב בדיוק שש שעות שבכיכר ציון שבירושלים התרחש הלינץ' בצעיר הערבי. "הם חברו כיפה עם פאות", שחזרה ג'מילה ריאדה, אחת הנוסעות במונית - מה שעשוי, אולי, לרמז על האחריות שהטיחה בשכנים - המתנחלים - לביצוע המעשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות שההתנחלות הקרובה ביותר לזירה שבה הותקפה המונית היא אלון שבות, הממוקמת בסמיכות רבה לכביש, הגיעו חוקרי השב"כ בלילה שאחרי התקרית דווקא לבת עין הרחוקה יותר. את יעקב לוין, תושב המקום שסיפר שהבחין ברכב הפלסטיני השרוף דקות ספורות אחרי שנפגע, הם לא הפתיעו.

"ראינו מכונית מוצתת", הוא סיפר. "המשכתי לנסוע וראינו אנשים שיצאו ממנה. הייתה שם אישה שאמרה משהו בנימה כזאת שהבנתי שהיא מתחננת, אבל לא הבנתי אותה. ניסיתי להרגיע אותם באמצעות שפת הסימנים".

הלשנה או עשיית צדק?

בניגוד לג'מילה, זהות האחראים לפגיעה במונית היא בעיני יעקב הרבה פחות חד משמעית. "הכל יכול להיות", הוא הסביר. "ייתכן שמדובר בכלל בערבי שהייתה לו 'תאונת עבודה'. יכול להיות גם שהיה להם ברכב מכל דלק שבאמצעותו הם רצו לבצע פיגוע". אבל נושא אחד היה ברור לו מעל לכל ספק: כשנשאל אם היה מדווח לרשויות במקרה שהיה יודע שמאחורי השלכת בקבוק התבערה עומד אחד משכניו ליישוב, השיב באופן נחרץ: "לא - כי אני לא מלשן".

באותו הערב, הגיעו צעירים ערבים לבלות בכיכר ציון שבמרכז ירושלים. לאחרונה הם נוהרים למקום בהמוניהם, בזכות המצב הביטחוני הטוב שמאפשר זאת, וכך גם עשו אז - כשחודש הרמדאן הקדוש לאיסלאם הסתיים.

אבל חזון "העיר שחוברה לה יחדיו" קרס כשצעירים יהודים, אלו שמקבלים בשעות היום את אותם הערבים כפועלים, מנקים ונותני שירותים, מסרבים בתוקף להשלים עם נוכחותם במקומות הבילוי בעיר שמהווה גם ביתם שלהם.

הצעיר הערבי שהוכה נמרצות באותו האירוע בשבוע שעבר ונפצע קשה הוא ג'מאל ג'ולני. בימים האחרונים חל שיפור במצבו, ורופאיו הביעו שביעות רצון מהמהירות היחסית שבה התאושש מהטראומה הקשה שעבר. הוא עצמו עדיין סובל מבלבול, ולא זוכר דבר משרשרת ההתרחשויות באותו לילה אלים.

אבל למרות הכל, הצליחו כל אותם מעשי שנאה להוציא מתוכם גם נקודה חיובית אחת. יהודים רבים הגיעו במהלך השבוע החולף אל מיטת חוליו של ג'ולני בבית החולים "הדסה עין כרם" ודרשו בשלומו. בין הבאים גם כאלה שעשו לשם כך את כל הדרך מתל אביב, אך גם מתנחלים שהוכיחו כי האנושיות והדאגה לזולת חזקים מכל סכסוך פוליטי.