המובטלים החדשים: "סטירת לחי מצלצלת"

הם אקדמאים שממש לא חשבו שזה יקרה להם. המפוטרים של חודש יולי – החודש שבו נקבע שיא של שלוש שנים במספר האנשים שאיבדו את עבודתם - מצטרפים עכשיו לשוק דורשי העבודה, שכבר התפתח למעין תעשייה בפני עצמו

הם בגילאי העשרים, השלושים והארבעים, בעלי תואר ראשון ושני, ולרוב - כאלה שממש לא חשבו שזה יקרה להם. המפוטרים של חודש יולי - החודש שבו נקבע שיא של שלוש שנים במספר האנשים שאיבדו את עבודתם - מצטרפים עכשיו לשוק דורשי העבודה. זה כמעט תמיד בא בהפתעה, היו בחברה דיבורים כלליים על קיצוצים והתייעלות. אבל אז זה הופך אישי - מכתב פיטורים.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ביום בהיר אחד לפני כחודש קראו לי לחדרה של המנהלת שלי, קראו ואמרו לי שהחברה חליטה להתייעל, החברה החליטה לקצץ. ואתה צריך ללכת הביתה", סיפר יוסי חג'בקו, אב לשניים שעבד בחברת פלאפון במשך 14 שנים, 7 מהן כמנהל פרויקטים. התארים בניהול ובמחשב לא עזרו. "זה שינה לי את החיים, קיבלתי סטירהת לחי מצלצלת. הייתי במלכודת דבש - כלכלית וחברתית".

בגל הפיטורים של חודש יולי 16,000 אנשים איבדו את מקום עבודתם, חלקם אקדמאיים. מפוטרי הגל האחרון יגלו כעת עד כמה התחרות במציאת עבודה תהיה קשה. כשיפגשו מפוטרים מהגל הקודם. מיכאל מתכנת מחשבים מתל אביב עבד בחברת הייטק, מחזיק בשני תארים, אבל עכשיו הוא מחוסר עבודה "אני חי מחסכונות ודמי האבטלה נגמרו לפני זמן מה. אם לא אמצא עבודה בתוך מספר מצומצם של חודשים - לא יהיה לי ממה להתקיים".

פונים לחברות השמה

רבים פונים לחברות ההשמה, אבל גם זה עלול להיות מתסכל. "אתה מוצא את עצמך גם ללא פרנסה וגם משתמש במקורות מימון על מנת לקבל ייעוץ בכתיבת קורות חיים בעשר גרסאות".

אבל מה שחשוב פה, זה לא להתייאש. מיכל עבדה בתחום הסלולר במשך שש שנים וחצי, בשבילה חודשיים של אבטלה מסתיימים עכשיו. "ממש חבר מביא חבר - בעלה של חברה שלי שהיה לו חבר שהוא מנכ"ל של חברת תוכנה היה צריך עובד ובמקרה פנו אליי".

התחזיות לגבי נתוני האבטלה של החודשים הבאים אינן אופטימיות, ונראה שיהיו עוד ועוד מפוטרים שיכנסו לשוק קשה ומוצף של מחפשי עבודה.