ניצלה מהתופת באושוויץ - והפעילה את צפירת הזיכרון

יולי זלמנוביץ' ניצלה ממוות לאחר שאחותה הבריחה אותה מביתן הילדים יום לפני שנשלחו כולם למשרפות באושוויץ. היום, 70 שנה אחרי, זכתה הניצולה לסגירת מעגל מרגשת: היא זכתה להפעיל את צפירת הזיכרון לששת המיליונים מחמ"ל פיקוד העורף. "היו לי דמעות בעיניים, הרגשתי בבית בבסיס צה"ל", סיפרה

את צפירת הדומייה שנשמעה היום לזכר קורבנות השואה, הפעילה מישהי שהייתה שם: ניצולת השואה יולי זלמנוביץ', שרדה את זוועות הנאצים, עלתה לישראל וזכתה לסגירת מעגל מרגשת במיוחד לאחר שהייתה זו שהפעילה היום, יום הזיכרון לשואה ולגבורה, את הצפירה מחמ"ל ההתרעה הלאומי של פיקוד העורף - שם התרגשו מאוד לקראת בואה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"מאוד מאוד התרגשתי, זה היה בשבילי משהו מאוד מיוחד ומרגש", סיפרה זלמנוביץ' לחדשות 2 Online. "בשבילי זה דבר מאוד גדול. כשהייתי בבסיס, היו לי דמעות בעיניים. התרגשתי מהידיעה שצה"ל שייך לנו, הרגשתי בבסיס בבית", היא הוסיפה בהתרגשות.

יחד עמה הגיעה לבסיס אביטל פרידמן, נכדתה של אחותה שליוותה אותה במעמד המרגש: "הקשר בין הבסיס ליולי נוצר לאחר שאחת הבנות שלמדה בבית הספר שאמי מנהלת יצרה עמה קשר. היא שמעה את עדותה בבית הספר, ואחרי שהפכה למש"קית ת"ש של הבסיס בו נמצא החמ"ל של פיקוד העורף, היא חשבה על לזהמין את יולי להפעיל את הצפירה. זה פעם ראשונה שדבר כזה קורה, והתרגשנו מאוד".

כל הילדים נשלחו למשרפות, יולי ניצלה ברגע האחרון

זלמנוביץ' נולדה לפני 86 שנה במונקאץ' שבאוקראינה, עיירה קטנה הסמוכה לגבול עם סלובקיה. אחותה הגדולה ושני אחיה הקטנים נספו במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. זלמנוביץ' עצמה הוברחה על ידי אחותה מביתן הילדים, למרות שלא הייתה אמורה להיות בו כלל, כי הייתה כבר בת 16.

אחותה הגדולה זיהתה אותה בגלל הקול שלה והשיר ששרה ביידיש - והעבירה אותה מביתן הילדים לביתן בו היא שהתה במחנה ההשמדה. יום לאחר מכן, השתיים גילו ששלחו את כל מי ששהה בביתן הילדים למשרפות - ובזכות המעבר לביתן של אחותה, יולי ניצלה.

כשהסתיימה המלחמה, חזרו יולי ואחותה ל מונקאץ' והמתינו שם לשאר בני משפחתם, אך מאוחר יותר נודע להן שכולם נספו. יולי התחתנה בעיר הולדתה, ובשנת 1975 היא ובעלה עלו ארצה והקימו בית בישראל.