שווה זהב: הגולפאי הישראלי העיוור שכבש את העולם

זהר שרון הוא ספורטאי, נכה צה"ל ועיוור לחלוטין שעשה את הבלתי אפשרי והפך לאלוף בעל שם עולמי בגולף. שבועיים לפני פתיחת המשחקים הפאראלימפיים בלונדון, שם צפויים הספורטאים להביא הרבה יותר כבוד מכל ענף ספורט סטנדרטי אחר, עקבנו אחר שרון בדרך להגשים את החלום ולהפוך לאלוף עולם בפעם השלישית

זהר בדשא: למעשה, זהר שרון שזכה שלוש פעמים בתואר אלוף העולם בגולף לעיוורים, מעולם לא ראה הפסד. כשליווינו אותו במהלך טורניר הגולף היוקרתי בקנדה, הוא הבהיר היטב כי אין לו שום כוונה לוותר גם הפעם. "כשאני שומע את החבטה, ואני יודע שיצאה לי חבטה טובה, אני כולי רועד", הוא מספר בהתרגשות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רוב חייו של זוהר עברו בחושך מוחלט. לפני כ-40 שנה איבד את עיניו במהלך שירותו הצבאי בזמן שאבטח את הכור הגרעיני בנחל שורק. "לא היה לי מושג אפילו מה המתקן הזה, הרעל פגע לי בעיניים. לא הייתי מודע בכלל שנפגעתי, ואז איבדתי את עין ימין", משחזר זוהר את השתלשלות האירועים.

עם העין האחת הזאת הוא לחם במלחמת יום הכיפורים בחזית הדרום באוגדה של שרון, אלא שזמן קצר לאחר המלחמה במהלך נסיעה בכביש מהיר עצר לפתע את הרכב והודיע לאשתו כי איבד את ראייתו לחלוטין. "הרופאה אמרה שפשוט אין לי מזל", הוא מספר.

המלחמה על הגומה מול "האחיין של מוסוליני"

קרוב למאה גולפאים מ-15 מדינות הגיעו לנובה סקוטיה שבקנדה לאליפות העולם, אבל זהר ראה מולו למעשה רק שניים. בראיין מקדייל מקנדה, שאיתו נחשבים היחסים לתקינים, ועם היריב האיטלקי, אנדראה קלקטרה, או כמו שזהר מכנה אותו - "האחיין של מוסוליני".

זהר משוכנע שלאיטלקי יש נטייה לזרוק הערות אנטישמיות לחלל האוויר, ויש גם את השמועה, שאין לה שום הוכחה, שהאיטלקי לא ממש עיוור. "רק שאנדראה לא ינצח, בן זונה שונא יהודים", מבהיר זוהר את יחסי הכוחות מבלי לחסוך במילים.

בגולף העיוורים לכל מתחרה יש קאדי - אדם המסביר במילים לשחקן העיוור איך להכות בכדור. לזהר
כבר יותר מעשר שנים יש את שמשון. לפני כעשור כשזהר היה חולה הגיע אליו שמשון כדי לטפל בו ונשאר עד היום. מאז הוא משמש כעיניים של זהר. "אולי זה התיקון שלי בעולם, אני לא יודע", מספר שמשון על המטופל שהפך לקרוב ביותר.

הסיוע של שמשון באליפות הנוכחית היה חשוב מתמיד מכורח הנסיבות, זהר הגיע לתחרות במצב בריאותי בעייתי. הוא אושפז כמה ימים מוקדם יותר לאחר שהתלונן על כאבי ראש וסחרחורות ונסע לטורניר בניגוד להמלצות של כל רופאיו.

מאז איבד את ראייתו עשה זהר הכול כדי להראות לעיוורון שהוא לא יעצור בעדו מלהגיע לפסגה הוא הוביל שלוש פעמים את נבחרת הכדור-שער למשחקים הפאראלימפיים, עסק בחקלאות, בציור ובפיזיותרפיה. יום אחד עורך הדין של גרושתו הכיר לו את מקל הגולף הראשון שלו. מאותו רגע כל מה שהיה צריך בחיים הסתכם במגרש, בכדור ובשמשון.

"אין זמן לעצור ולנוח, לא יכול אחרת"

לאחר פתיחה מהוססת הגיע השינוי ביום השני לתחרות. זהר הצליח להפתיע שם גם את עצמו וככל שנקפו השעות הבין זהר שאת היריב הקנדי הוא כבר הצליח להביס. זוהר מאזין במתח למתרחש ומגלה שניצח גם החזית האיטלקית, האחיין של מוסלוליני למרבה המזל, נותר מאחור. למרות האיבה, זוהר שומר על ספורטיביות וניגש ללחוץ את ידו של היריב המר.

אבל זהר לא עוצר לרגע וכבר מתחיל לתכנן את כיבוש המקום הראשון גם באליפות הבאה בעוד שנתיים. "אי אפשר לעצור ולנוח, כשאני חושב על מה שאני הולך לעבור בשנתיים הקרובות אני מרחם על עצמי, אבל אני לא יכול אחרת, ממש לא יכול אחרת".