תל אביב, 2015. כך חי ניצול שואה‬

במחסן מוזנח ועמוס בחפצים מתגורר בימים אלה קשיש קטוע רגל בן 82. קצינות צה"ל שהגיעו לבקר אותו במסגרת מיזם "פרח לניצול" הזדעזעו מתנאי המחייה המחפירים שבהם הוא חי. העירייה: "הקשיש נענה לסיוע שהוצע לו באופן חלקי בלבד"

"לקרוא לתנאי המגורים שלו 'בית' זה פשע": נ', קצינה בצה"ל, ביקרה אתמול (רביעי) ניצול שואה המתגורר בתל אביב - והזדעזעה מתנאי המחייה הקשים. היא סיפרה כי יחד עם הקצינה נוספת שהגיעה עמה לביתו במסגרת פרוייקט "פרח לניצול", ראו כי הקשיש קטוע הרגל, 82, מתגורר במחסן מוזנח, אוכל רק נוזלים ומתקשה להסתדר לבדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הוא חיכה לנו מחוץ לביתו על ספסל. ביקשנו להיכנס אליו הביתה לשבת בסלון. הזדעזעתי לגלות שהקשיש לא סתם יושב על ספסל מחוץ לביתו, מכיוון שלקרוא למקום בו הוא גר 'בית' זה פשע! מדובר במחסן בן 2 קומות שעמוס בחפצים ללא יכולת גישה פנימה", סיפרה בזעזוע הקצינה.

לדבריה, הקומה שבה מתגורר האיש מלאה אבק וקורי עכביש ואינה מוארת, והוא מקבל טיפול ממטפלת למשך שעתיים ביום בלבד. כמו כן כוללת הדירה מדרגות רבות שהוא מתקשה לעלות בהם: "גילינו שבכדי להיכנס אל תוך 'חדר השינה', המהווה מחסן בפני עצמו, הוא צריך לפלס את דרכו בפרוזדור צר ובין חפצים שזרוקים ומונחים. יום יום הוא מתקדם, חפץ חפץ, כדי שיוכל לישון".

תנאי המחייה הרעועים של הניצול

"הבלאגן נועד להבריח את המעקלים"

כשהקשיש רוצה לישון, הוא צריך לטפס בגרם מדרגות מאולתר תוך שהוא מסתכן בנפילה - מכיוון שהמיטה מוצבת על גלריה מוגבהת. "זה רק עניין של זמן עד שהוא ייפול. כל המדרגות היו מלאות בבגדים וציוד ישן, המון המון 'זבל' שאגר והגישה אל המיטה בעצם בלתי אפשרית", הוסיפה נ'. "דאגנו לפנות לו את המדרגות ומסתבר שהוא בכלל היה ישן ברכבו או במיטת עץ שהייתה זרוקה ברחוב, כדי להימנע להימנע מלעלות במדרגות שמהוות סכנה עבורו".

כמו כן גילו הקצינות כי הבית נטול מטבח, ולכן הוא אוכל רק בבית תמחוי. מכיוון שחסרות לו שיניים תחתונות הוא אוכל רק מרק. שני הקצינות לקחו אותו למסעדת "פלאפל גבאי" ברחוב בוגרשוב שבעיר, שהעניקה אוכל בחינם לניצול. באחרונה נגנב גם רכבו של הניצול, שנאלץ להסתפק בשינה ברחוב. כיסא הגלגלים והקביים נגנבו גם הם יחד עם הרכב.

"מדינתנו הביורוקרטית לא סיפקה לו אביזרים חלופיים במיידי, אלא דרשה מילוי טפסים נוספים וסחבת של עד שלושה חודשים לפחות, כפי שנאמר לו. מדובר באדם בן 82 קטוע רגל!", הדגישה נ' ששאלה עבורו קביים מ"יד שרה". הקצינות גילו גם כי ביתו של הקשיש עומד בפני עיקול, לאור חובות שצבר ו"הבלגן שהוא ממשיך לטפח באופן יומיומי נועד להבריח את המעקלים, לטענתו".

"פועלים לסייע"

העירייה: "הקשיש מטופל ונענה רק באופן חלקי להצעות הסיוע"

ניצול השואה אמר להם כי כל משפחתו מתגוררת בארצות הברית אך הוא לא מעוניין לחזור למדינה שבה קראו לו "יהודי מסריח" והדגיש כי "טוב לו במדינת ישראל". ילדיו אינם יודעים על מצבו הקשה של אביהם. "בקומה השנייה אין תאורה, לכן הוא יכול לעלות אליה רק בשעות היום, ובלילה עושה את הצרכים על עצמו". הקצינה השנייה הגיבה בזעזוע לאחר הביקור: "אף פעם לא האמנתי שבמדינת ישראל באמת יכול להיות מצב כזה עד היום".

במשרד הרווחה לא הגיבו על פניית חדשות 2 Online והפנו אותנו לעיריית תל אביב, שם נמסר כי "האיש מטופל במחלקה לשירותים חברתיים וצוות המחלקה מלווה את הטיפול תוך סיוע בגישור לגורמים עירוניים ואחרים. במהלך הטיפול, מוצעים לו מגוון אפשרויות סיוע אך למרבה הצער הוא נענה להן באופן חלקי בלבד".

"הסיוע המוצע לו, מעבר לקצבה כספית חודשית של ביטוח לאומי, כולל בין היתר: הפנייה לייעוץ משפטי, סיוע בניקיון הדירה ושעות טיפול במסגרת חוק סיעוד, על פיו המלווה מסייע בין היתר בטיפול הרפואי כולל הגעה לרופא ורכישת תרופות. יודגש כי מינהל השירותים החברתיים באמצעות מחלקות הרווחה בעירייה פועל לסייע, לקדם ולמצות את זכויותיהם של קשישים בקהילה, וניצולי שואה בפרט".