מזוועות השואה - לעשר מדליות אולימפיות

המתעמלת אגנס קלטי השיגה יותר מדליות מכל הספורטאים שלנו יחד, וגם בגיל 92 היא לא מחמיצה דקה מהתחרויות בלונדון. "הספורט צריך לתמוך בחיים, ולא להיות החיים", היא אומרת, "תראו מה זה המתעמלות האלה - אין להן כלום חוץ מעמוד שדרה"

ספורטאי ישראל השיגו עד היום שבע מדליות אולימפיות. אבל כאן בהרצליה, בלי שהרגשנו, מסתובבת לה אגנס קלטי בת ה-92, מתעמלת יהודיה שעשר המדליות האולימפיות שלה מעלות אבק במגירות ביתה. "זה מצחיק שאנשים משתדלים לזהב ולכסף", אומרת אגנס, "אבל אותי אף לא עניין הכסף. אהבתי לטייל בעולם וההתעמלות היא זו שאפשרה לי את זה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אין ספק, ישנם מעט ספורטאים שיכולים להתהדר בזכייה בעשר מדליות במשחקים האולימפיים. אבל אחרי שקלטי מספרת לנו על הזוועות שעברה במלחמת העולם השנייה, הכל מתגמד. "שרפו את אבא שלי", מספרת אגנס שחיה בשם בדוי ועסקה בפינוי גופות מגדות נהר הדנובה בהונגריה.

המסע המופלא שלה החל במשחקים שנערכו בלונדון בשנת 1948, אז זכתה במדליית כסף בתרגיל הקבוצתי בגיל שהיום נחשב מופלג בעבור מתעמלות אולימפיות, 27. ארבע שנים זכתה בשלוש מדליות באולימפיאדת הלסינקי, אך לשיאה הגיעה במשחקים במלבורן שם זכתה בארבע מדליות זהב ושתיים מכסף בגיל 35.

אם תהיתם, קלטי לא מחמיצה את שידורי האולימפיאדה, אך יש לה ביקורת קשה על משטר האימונים הקפדני של המתעמלות. "הספורט לא צריך להיות החיים, אלא לתמוך בחיים", היא אומרת, "למתעמלות היום אין טוסיק אלא רק עמוד שדרה", הוסיפה - שנייה לפני שהראתה לנו שגם בגילה היא עדיין מסוגלת לעשות שפגט.