איציק שמולי בהפגנת המחאה החברתית: "רה"מ, הפרת את החוזה עם העם"

מנהיגי "מחאת הפראיירים" והמחאה החברתית איחדו כוחות, והפגינו נגד מדיניות הממשלה. שמולי תקף את רה"מ: "החברה הישראלית לא תהיה ספינת עבדים". פעילים שהתנגדו לעצרת ניסו לעלות על הבמה והתעמתו עם המארגנים. צפו בקטעים מההפגנה

יצאו שוב לרחובות: פעילי "מחאת הפראיירים" ואנשי המחאה החברתית איחדו כוחות, וקיימו עצרת מיוחדת במחאה על הגזירות הכלכליות חדשות ועל אי גיוס החרדים לצה"ל. מנהיגי המחאה תקפו את ראש הממשלה נתניהו: "ראש הממשלה עוזר כמו תמיד רק לחברים שלו". עימות פרץ בין מפגין שעלה על הבמה וניסה לחטוף את המיקרופון מאחד הדוברים. בחדשות 2 באינטרנט העברנו בשידור חי את האירוע.

צפו בנאומים המלאים של ראשי המחאה

מנהיגי המחאה הביעו תקווה שמספר רב של מפגינים יגיעו לעצרת, אך במקום התאספו רק כ-3,000 בני אדם. פעילי מחאה שמתנגדים לקיום העצרת הגיעו למקום, החלו לעורר מהומה ולאחר שניסו לטפס על הגדר שמובילה לבמה הם פונו על ידי המאבטחים. אחד הפעילים הצליח לעלות על הבמה, ניסה לחטוף את המיקרופון מיואב קיש, פעיל במאבק הפראיירים, והורד בכוח מהבמה. בלשכת ראש הממשלה צפו בדריכות במתרחש בתל אביב, אך הבהירו כי הממשלה עשתה רבות למען מעמד הביניים וכן כי הגזירות הכלכליות החדשות הן הכרחיות.

יו"ר אגודת הסטודנטים איציק שמולי תקף בנאומו את נתניהו: "ראש הממשלה, תסתכל על כל האנשים שבאו לכאן הערב, גם החודש הם יצאו למילואים, גם החודש הם שילמו מסים, גם החודש המשכורת תספיק להם בקושי - אבל הם בחרו גם הערב לבוא לכאן כי הם תמיד מוכנים לעשות את הכל כדי להגן על המדינה הזאת. השאלה נתניהו אם אתה מוכן לעשות את אותו הדבר ולהגן עלינו?".

"אדוני ראש הממשלה, אתה הפרת את ההסכם בינך לבין העם, הסכם שאומר שאם אנחנו נעבוד קשה מאוד אתה תאפשר לנו חיים בכבוד, הסכם לפיו אנו נשים את מבטחנו בכך - אבל את תדע לנווט את הספינה. אנו מקיימים את ההסכם - משרתים בצבא, יוצאים לשוק העבודה, משלמים מסים, מתנדבים ונמצאים בכל אותם המקומות שהמדינה כבר שכחה. אנו בעיקר מוכנים להקריב את הכל עבור אותה מדינה. ואתה, והממשלה שלך, לא מכבדים יותר את ההסכם", הדגיש שמולי.

יו"ר אגודת הסטודנטים הוסיף: "אתה והממשלה שלך קפצתם מהספינה אל תוך סירות ההצלה והשארתם אותנו עם כל הסדקים. את והממשלה שלך חילקתם ארוחות חינם על הסיפון רק למקורבים, והזנחתם אותנו בידיעה שהפועלים ימשיכו לחתור, ולחתור ולחתור ואנו אומרים לך מכאן: מדינת ישראל והחברה הישראלית לא יהיו ספינה של עבדים".

"ביבי מקצץ ברווחה, לא בטייקונים"

סתיו שפיר אמרה בנאומה: "הייתי מלאה בתקווה וחלומות ורציתי לשרת את המדינה, הלכתי למבחני טיסה וגיבושים. לא ידעתי שיום אחרי השחרור אני אמצא את עצמי לבד ואני אבין שהמקום הזה, כור היתוך, בית לאומי, הוא למעשה מקבץ רעיל של סקטורים שנלחמים זה בזה על כוח, כסף ושליטה".

"החודש האחרון בחיינו לא היה טוב, ראינו את האש שהציתה משה סילמן שהפך את עצמו לקורבן מעמד הביניים, וראינו את אובדן התקווה בצורה הכי עצובה וקשה שאפשר. ביבי מקצץ ברווחה ולא בטייקונים. ראש הממשלה עוזר כמו תמיד רק לחברים שלו, וששואלים אותו למה - מה עומד מאחורי ההחלטות האלה? אז הוא מגמגם את שתי המילים האחרונות - ספרד יוון", אמרה שפיר.

"הממשלה מנופחת ובזבזנית - אנו לא עומדים בזה יותר"

על הבמה הופיעו "הפרויקט של עידן רייכל" והתקיימה הופעה משותפת של דני בסן ויזהר אשדות. בין הארגונים שלוקחים חלק באירוע: התאחדות הסטודנטים, תנועת "המחנה המשותף" (מאהל הפראיירים), התנועה הקיבוצית, תנועת הנוער השומר הצעיר, עמותת "לתת", הפורום לשוויון בנטל, עמותת "יש סיכוי" של מאיר דגן ואוריאל רייכמן, יוזמת "מכתב הרופאים", עמותת "חינוך ישראלי", רוח חדשה, ונציגי מאהלי מחאה ברחבי הארץ.

למרות התנגדות אנשי המחאה למעורבות פוליטית, יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד, כי השתתף בעצרת. מוקדם יותר פרסם: "נצא כולנו לרחבת מוזיאון תל אביב, למחות נגד הממשלה המנופחת והבזבזנית בתולדות ישראל. לומר לה די. אנחנו לא עומדים בזה יותר. אסור לנו לשתוק מול ההתנהלות חסרת האחריות הלאומית, הכלכלית והחברתית של ממשלת נתניהו. אנחנו יכולים וחייבים לשנות את המצב - זה אפשרי וזה בידיים שלנו".

"הציבור יכול לשנות את המדיניות", סיפרו במטה העצרת המשותפת. "כבר הוכחנו שלחץ ציבורי יכול להשפיע בניצחון שהשיג הרוב הדומם בנושא חוק טל, עכשיו חייבים לעצור את הגזירות הכלכליות. אם הציבור יחזיר את הצדק לידיים שלו ויתייצב לעצרת במוצ"ש נתניהו יבין את המסר, התגייסות של כל הציבור יכולה לעצור גם את הגזירות".

בשל ההפגנה: מספר רחובות נחסמו לתנועה

בשל הפגנה נוספת שהתקיימה ברחבת "הבימה" המשטרה סגרה הערב את הרחובות מרמורק, אבן גבירול, ורחוב קפלן עד מנחם בגין. בנוסף, כחלק מצעדת הפעילים לפני העצרת, נסגרו גם קטעים מהרחובות דיזנגוף, המלך ג'ורג', הנביאים, שדרות בן ציון, שאול המלך, קפלן, קרליבך, שדרות רוטשילד ואבן גבירול.

במהלך ההפגנה נסגרו הרחובות: שאול המלך בין אבן גבירול לדרך נמיר לשני הכיוונים ורחוב ויצמן ייסגר מדוד המלך לשאול המלך לשני הכיוונים. בנוסף נחסמו כל הרחובות המובילים למקום.

במשטרה קראו לציבור שאינו מתכוון להגיע לאירוע להימנע מלהגיע לרחובות במתחמים המפורטים בין השעות 23:30-19:00. באי האירוע בכלי רכב מתבקשים להשתמש בחניונים הבאים: בית הדר ברחוב הרכבת, חניון רכבת צפון בארלוזורוב, חניון גני יהושוע וחניון רידינג.

"אנו פונים לציבור המתכוון להגיע לאירועים בבקשה להשתמש בתחבורה ציבורית ולהימנע מהגעה ברכבים פרטיים. לא תותר כניסת נשק, אופניים ובעלי חיים למתחמי ההפגנות", נמסר מהמשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת