היסטוריה בלונדון: אצן קטוע גפיים סיים במקום השני

אוסקר פיסטוריוס מדרום אפריקה ניהל מאבק משפטי ממושך שבסופו הותר לו להיות הנכה הראשון שמתמודד באולימפיאדה ה"רגילה". בצהריים הוא הגשים חלום והדהים את הצופים כששרף את מסלול הריצה - וסיים במקום השני

אוסקר פיסטוריוס. עשה היסטוריה (AP)

אולימפיאדת לונדון 2012 סיפקה כבר לא מעט רגעים מרגשים עבור ספורטאים רבים בעולם, אבל נראה כי עלייתו של אוסקר פיסטוריוס הדרום אפריקני למסלול תיזכר עוד שנים ארוכות ותעניק תקווה לרבים ברחבי תבל.

בגיל שנה התגלתה בגופו של פיסטוריוס, כיום בן 25, תסמונת נדירה שאילצה את הרופאים לקטוע את רגליו מהברך ומטה. אחרי שהתאים תותבות מיוחדות, ניהל בשנים האחרונות מאבק משפטי מתיש שהסתיים בניצחון - כשהוכתר לנכה הראשון אי פעם שזכה להשתתף כמתמודד מן המניין באולימפיאדה ה"רגילה".

בצהריים עלה פיסטוריוס למסלול הריצה באיצטדיון האתלטיקה בתקווה לעלות לחצי הגמר במקצה ל-400 מטרים שבו הוא משתתף. הוא הוצג על ידי הכרוז וזכה לתשואות מצד 80 אלף צופים נרגשים. את הריצה הוא החל באיטיות יחסית, בשל הקושי שגרמו רגליו התותבות לזנק. אבל זמן קצר אחר כך הוא הצליח לכסות על הפער מול המתחרים האחרים - וסיים שני בתוצאה מרשימה של 45:44 שניות - מה שסיפק לו את כרטיס הכניסה לחצי הגמר.

בין אם יצליח להגשים את חלומו לזכות במדלייה אולימפית ובין או לא, נראה כי בראי ההיסטוריה ייזכר פיסטוריוס כספורטאי שלא נכנע למגבלותיו הפיזיות ובעזרת תושיה והשקעה הצליח להגיע ליעד שהציב לעצמו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת