אולימפיאדה בקטנה: אימונים לעצלנים

תחרויות האתלטיקה הקלה באולימפיאדת לונדון יוצאות לדרך ואתם מוזמנים להתנסות באימונים קצרים, שלא יפריעו לכם לראות את המשחקים. קבלו 5 הצעות שלא ישאירו לכם מקום לתירוצים

תשכחו מהאימון הקלאסי (AP)

שבוע לאחר פתיחת המשחקים האולימפיים, התחרויות עוברות להילוך גבוה, עם תחילת תחרויות האתלטיקה. לצדן ייערכו היום מוקדמות הדיפת כדור ברזל (גברים), מוקדמות יידוי פטיש (גברים) מוקדמות קפיצה משולשת (נשים), מוקדמות זריקת דיסקוס (נשים) ומוקדמות קפיצה לגובה (גברים).

תחרות קרב 7 לנשים יוצאת לדרך עם ריצת 100 מטרים משוכות, קפיצה לגובה, הדיפת כדור ברזל וריצה ל-200 מטרים. גם הגברים ייחלו בקרב 10, במקצה הדיפת כדור ברזל. על מסלול הריצות, נוכל לראות את גמר 10,000 המטרים נשים, ואת רבע גמר ה-100 מטר לנשים. אצל הגברים ייערכו מוקדמות 1,500 מטר.

במשלחת הישראלית, יתחרו היום הקלע סרגי ריכטר במוקדמות קליעה ל-50 מטרים בשכיבה, והשייטות ורד בוסקילה וגילי כהן יתחרו בצהריים במפרשיות מדגם 470.

אם האולימפיאדה עושה לכם חשק להיכנס לכושר ועדיין לא עשיתם זאת, הרשו לנו לציע לכם חמש אפשרויות לאימונים קצרים, שלא ימנעו מכם לצפות בתחרויות.

1. טרמפולאטיס: מומלצת לשורת בעיות

אימון קפיצות על טרמפולינה המשלב עבודת כוח ועבודה אירובית, באופן שמזכיר "מיטת פילאטיס". כך מושגת עבודה על שרירי ה-core והיציבה - אותם שרירים המגויסים באימון פילאטיס. לדברי מפתחת השיטה, יפה יפתח וולונסקי, מאמנת הכושר של בית "אופק חדש", תנועת הניתור משנה את הכוחות המופעלים על הגוף בין הנקודה הגבוהה ביותר ובין נקודת העצירה, ומאפשר לכוח ההחזר של כוח המשיכה לפעול על כל תאי הגוף מבלי להזיק למפרקים. האימון מחזק את השרירים, משפר שיווי משקל, משפר סיבולת לב וריאה ומומלץ גם לסובלים מעצירות כרונית ומכאבי גב וצוואר. פעילות הניתור משפיעה גם על יעילות המערכת החיסונית כי היא משלשת את ייצור כדוריות הדם הלבנות בשתי דקות פעילות בלבד. לכן היא מומלצת לחולי סרטן.

* משך האימון: שעה.
* איפה? סטודיו טרמפולטיס, תל-אביב. trampolates.co.il
* מחירים: 400 שקל ל-5 שיעורים של עד 5 אנשים.
* טרמפולינה: 2,950-2,450 שקל (newhorizon.co.il).

2. EMS: קצר ולא מייזע על-ידי גירוי חשמלי

שיטת אימון המבוססת על שימוש בגירוי חשמלי של השרירים, שנמשכת זמן קצר בלבד (20 דקות), ולכן יכולה לתת מענה למי שלוח הזמנים שלו עמוס וצפוף. השיטה פותחה במקור עבור נאסא, סוכנות החלל האמריקנית, ויושמה בהצלחה במסגרת טיפול בפציעות ספורט שונות, שיקום השריר לאחר ניתוח, בעיות כאב ועוד. בשנים האחרונות החלה להיות מיושמת מסחרית בגרמניה ובאירופה, שם זכתה להצלחה עצומה, וכעת הגיעה לארץ על-ידי הזכיינים רונית ורני רוביו.

המתאמן לובש את הביגוד המתאים, והמאמן מחבר לגופו של המתאמן אלקטרודות באזור הידיים, הבטן כרגליים וכו'. החליפה מחוברת למכשיר המעביר זרם חשמלי לנקודות אליהן מחוברות האלקטרודות. במהלך האימון עומד המתאמן מול המכשיר והמאמן הוא זה שמסביר לו מתי ואיך עליו לבצע את התרגול. קיימות שתי תוכניות עיקריות: תכנית כוח, העובדת על עיבוי מסת שריר וחיטוב, ותכנית מטאבוליזם, שהיא תוכנית אירובית המגבירה חילוף חומרים ותורמת לירידה באחוזי שומן. המתאמן מבצע תנועת הליכה/ריצה, אשר לה מתווסף הכיווץ שמקנה טכנולוגיית ה-EMS. האימון מתקיים באופן אישי, כאשר במקביל מתנהל לכל היותר אימון של מתאמן אחד נוסף.

* למי זה מתאים? למי שלא מספיק לשלב את האימונים הרגילים בסדר היום; למעוניינים בבנייה, במיצוק ובחיטוב של רקמת השריר (כולל שרירי הליבה אשר אינם זוכים למענה במסגרת אימון קונבנציונלי); לסובלים מפציעות ספורט ואפילו למבוגרים.
* איפה? בסטודיו EMS CLUB בנמל תל-אביב "השיטה מבטיחה אפקטיביות גבוהה במיוחד בפרק זמן קצר", מספר רוביו, ומאפשרת להתאמן גם כאשר לוח הזמנים צפוף, בשילוב תוכנית אימונים אירובית ותזונה מאוזנת".
* משך האימון: 20 דקות.
* תדירות האימון: פעם בשבוע.
* מחיר: מ-110 שקל לאימון.

3. אימון טבאטה: עד 20 דקות אימון

אימון כושר חדש שהגיע מארצות-הברית ומתקיים ברשת גרייט שייפ. השיטה לקוחה מאימוני כושר לספורטאים (אצנים, שחקני כדורגל וכדורסל), ומבוססת על תחנות אימון בעצימות גבוהה מאוד ומנוחות קצרות. אחד מיתרונות האימון הוא שאפשר לקיימו על חוף הים, מה שהופך אותו לאימון שטח מהנה ויעיל. גם האביזרים לקוחים מאימוני כושר לספורטאים וכוללים אימוני זריזות ומהירות בין קונוסים, סולמות, משוכות, אימון עם חבלי קפיצה, רצועות תלייה, קטלבלס (משקולת דמוי כדור עם ידית צמודה).

הקבוצה מתחלקת לקבוצות קטנות כאשר בכל תחנת אימון מתאמנים בעצימות מרבית במשך 20 שניות ונחים 10 שניות ב-8 מחזורים. לאחר מכן עוברים לתחנה הבאה.האימון מתאפיין בעצימות גבוהה ובזמן קצר - עד 20 דקות. הוא עובד על שכלול תנועה, כוח וסיבולת שריר, כוח מתפרץ ואימון קרדיו (לב, ריאות). תחילתו וסיומו בחימום והתאוששות, כולל גמישות ועבודת בטן. האימון מתאים לאוכלוסייה הפעילה הספורטיבית בגילאי 16-45.

* משך האימון: 4 דקות.
* איפה? רשת מכוני הכושר גרייט שייפ (Great-Shape.co.il).
* מחירים: כלול במחיר למנויי הרשת, 60 שקל לכניסת חד-פעמית.

4. IT: שחייה בשיטה אחרת

Immersion Total היא שיטה ללימוד שחייה שפותחה בארה"ב, ומבקשת להקנות הרגלים חדשים לשם שחייה טבעית, זורמת ויעילה. "השחין נפרד מרוב הרגלי השחייה שלו, ובמקומם לומד טכניקה טבעית יותר, קלה יותר ואפקטיבית מאוד מבחינת היכולת לשחות לאורך זמן ביעילות וללא השקעת מאמץ", מסביר גדי כץ, שהביא את השיטה לארץ. רובנו שוחים שחייה איטית, מגושמת ולא מהנה - מתמקדים בגריפת מים, בבעיטות ובהשקעת אנרגיה. IT מתבססת על איזון, באורך תנועה ובתנוחת הגוף והראש.
התפיסה היא שלאדם, בניגוד לדג, אין כישורי שחייה מולדים והרגליו אינם אינטואיטיביים ולא הולמים את מבנה גופו ואת יכולותיו.

* משך האימון: שעה.
* איפה? בריכות בכל רחבי הארץ. פרטים באתר www.ti-swim.co.il.
* מחירים: 1,750 שקל ל-10 שיעורים.

5. H.E.A.T: לטפס על הר בתוך חדר כושר

H.E.A.T (High Energy (Aerobic Training הוא אימון הליכה קבוצתי אנרגטי המדמה תנועת הליכה טבעית ורצופה במתווה של טיפוס הרים. ההליכה מתבצעת על הליכון מיוחד המותאם בתנועתו למתאמן, כאשר האימון מבטיח שריפת קלוריות מוגברת (400-500 קלוריות). כמות השרירים העובדים במהלך האימון גדולה בהרבה מהליכון רגיל (אשר מניע את עצמו). בעוד שהליכון חשמלי רגיל מגיע לשיפוע של עד 15 מעלות, בהליכון זה ניתן להגיע לשיפוע של 40 מעלות, כאשר כל מתאמן יכול להתאים את השיפוע ליכולות שלו. אחד היתרונות הגדולים של האימון מלבד שריפת השומן הגבוהה הוא עומס יחסית נמוך על המפרקים. לכן, הפעילות יכולה להתאים למתאמנים בכמות כושר גופני שונות.

* משך האימון: 55 דקות (45 דקות לאימון ראשון).
* מחיר: 100 שקל לאימון, חופשי למנויי VIM.
איפה? מכון הכושר VIM בראשון-לציון (vim.co.il).

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק