אחותו של הנכה שהצית עצמו: "אל תעשו כמוהו"

יותר מ-20 בני אדם ניסו להצית עצמם מאז המעשה של משה סילמן. אחד מהם היה עקיבא מפעי ז"ל, שהובא בצהריים למנוחות לאחר שנאבק על חייו בביה"ח תל השומר בשבוע האחרון. אחותו של מפעי מבקשת לא לאמץ את המעשה של אחיה ופונה לרשויות שיסייעו לאלו שפונים אליהן

בשעות הצהריים הובא למנוחות עקיבא מפיעי, נכה צה"ל בן 45 שבייאושו שהצית את עצמו בשבוע שעבר בתחנת דלק ביהוד. בימים האחרונים הוא נאבק על חייו והלילה נפטר בבית החולים.

המעשה הקיצוני שעשה, זיכה אותו בהכרה והציף את מצוקתו בכלי התקשורת, אבל בסופו של דבר גרם צער רב לבני משפחתו. בריאיון לתכנית "שש" סיפרה ליאורה משה, אחותו של מפעי, כי היא אינה מסכימה עם המעשה שעשה וקוראת לאנשים לא לחזור עליו.

"אני פונה לכל אזרח במדינת ישראל, גם אם הוא מרגיש שכלו כל הקיצים והמצב שלו קשה, שלא יעשה דבר כזה", אמרה האחות והעבירה מסר גם לרשויות. "דבר שני אני מבקשת ופונה למוסדות שהכל נמצא באחריותם".

מאז המעשה הנואש של עקיבא ושל משה סלימן, כ20 איש כבר ניסו להצית את עצמם. במחלקת הכוויות ב"שיבא" עדיין מאושפז במצב קשה גבר שהצית את עצמו במוסד פסיכיאטרי בסוף השבוע האחרון. "כשהוא אמר לאחותי אני הולך לעשות את מה שעשה סילמן, היא התקשרה למערכת הרווחה וזעקה וביקשה עזרה", סיפרה ליאורה משה. "היא אמרה להם שהוא הולך לעשות לעצמו מה שעקיבא עשה, אבל לא הייתה תשובה ולהלן מבחן התוצאה".

"נכי צה"ל הפכו לנטל על החברה"

מפעי, שהצית עצמו יומיים לאחר מותו של משה סילמן, הובהל לביה"ח "שיבא" כשהוא סובל מכוויות ברוב חלקי גופו. עם אשפוזו בביה"ח סיפר מנהל יחידת הכוויות ד"ר יוסי חייק כי "יש לו מחלות רקע רבות. הוא הגיע לביה"ח עם כוויות מעל 70% והוא מורדם ומונשם". הרופאים נאבקו על חייו במשך יותר משבוע, אך לבסוף נקבע מותו.

בני משפחתו של מפעי סיפרו בשבוע שעבר כי לא הופתעו מהמעשה הקיצוני שביצע. "הוא כבר ניסה בעבר להתאבד ולפני חצי שנה שתה חומר ריסוס", סיפר אחיו שלמה. "הוא טופל דרך גורמי הרווחה, הצבא וגם דרך ביטוח לאומי. אנחנו גדלנו בבית שנותן ותורם למדינה. נתנו את החיים שלנו ובסוף זורקים אותך", טען שלמה. "נכי צה"ל מרגישים כמו נטל לחברה וזה התסכול שלהם. בסוף, כשקורה לך משהו - אין עזרה".

אחיו של עקיבא הוסיף כי לאחר מקרה ההצתה של משה סילמן, אמר אחיו למקורביו: "ראיתם מה קרה לסילמן? זה מה שיהיה לי". בנוסף, סיפרו חבריו של עקיבא למאבק, כי בהפגנה האחרונה שבה לקח חלק הוא איים כי יצית עצמו אם לא ימצא פתרון למצוקתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת