לונדון 2012: שחייה צורנית לגברים

בלונדון גאים לומר כי זו האולימפיאדה הראשונה בה נשים משתתפות בכל ענפי הספורט האולימפיים, אך קבוצת גברים רוצה להתחרות בענפים המזוהים יותר לנשים ופנתה לוועד האולמפי בדרישה לתת להם להשתתף בתחרות השחייה הצורנית

גם אנחנו רוצים (רויטרס)

מארגני אולימפיאדת לונדון מתפארים בכך שזו האולימפיאדה הראשונה בה נשים לוקחות חלק בכל ענפי הספורט האולימפיים. אלא שלמרות חגיגות ה"שוויון בין המינים" מסתבר שדווקא הגברים הם המקופחים: בשני ענפים אולימפיים לא משתתפים גברים בכלל - התעמלות קרקע ושחייה צורנית.

על אף שאחוזי הנשים המשתתפות נמוך יחסית ממספרם של הגברים, המגמה העולמית היא לטובתן של המין היפה. כעת מגיע תורם של הגברים לזעוק את זעקת אי השוויון על רקע מגדרי, משום שהם כלל אינם משתתפים בענפי התעמלות הקרקע והשחייה הצורנית.

לובי של שחיינים צורניים פנה לוועד האולימפי הבינלאומי בדרישה לבחון את ביטול הדרתם של הגברים מהענפים האולימפיים. כעת נשאלת השאלה האם קיימים מספיק גברים שיתחרו בענפים המזוהים כל כך עם המין הנשי? אם הועד האולימפי יאשר פתיחה של משתתפים גברים, אולי תהיה הזדמנות לענפים הנמצאים בשוליים להתקרב למיינסטרים.

קבוצת גברים נלחמים: רוצים להשתתף בשחייה צורנית

קיימות קבוצות גברים פעילות בתחום השחייה הצורנית מארה"ב, יפן ואנגליה נלחמות על זכותן ומקומן באולימפיאדה. הן החלו לפעול כבר בשנת 2008 בזמן אולימפיאדת בייג'ין. אולם כנראה שהמאבק עוד ארוך. סטפן אדשיד, מנהל הקבוצה הבריטית סיפר לרויטרס כי ההדרה של השחייה הצורנית הגברית היא : "אי שוויון בוטה ולא הוגן".

אין ספק ששילובן של נשים היא עדיין הסוגיה העיקרית שיש לטפל בה, זאת למרות שהשנה נשברה תקרת הזכוכית עבור ספורטאיות ממדינות מוסלמיות כמו למשל בתחום האגרוף. השחיינים הצורניים ומתעמלי הקרקע עדיין תוהים מתי התשוקות שלהם לענפים הללו יותאמו לפי חוקי הועד האולימפי העולמי.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק