ירושלים: חמישה נכים התייבשו במוסד לא ממוזג

בשבוע שעבר, כשמידות החום הגיעו לשיא, התייבשו חמישה נכים השוהים במוסד לחולים קשים בשכונת גילה שבעיר - ונאלצו לקבל עירוי נוזלים. דיירי המקום טוענים כי ההנהלה אינה מאפשרת להם להתקין מזגנים. "הסיבה לכך היא כלכלית. ההנהלה רוצה לחסוך בחשמל", התלוננו כמה מהם. איל"ן: המוסד בהליך שיפוצים

הטמפרטורות נוסקות - והנכים סובלים: דיירים במעון לנכים וחולים קשים השייך לעמותת איל"ן וממוקם בשכונת גילה שבירושלים, התלוננו שהנהלת המוסד מונעת מהם מיזוג אוויר, דווקא בימים החמים ביותר בשנה. בעקבות זאת, נזקקו בשבוע שעבר חמישה מהם לטיפול רפואי שכלל החדרת עירוי נוזלים.

"מנהל המקום לא מרשה לנו להכניס מזגנים באופן פרטי, וזאת כדי לא ליצור אפליה בין הדיירים שידם משגת לבין מעוטי היכולת", סיפר א', אחד מהנכים המתגוררים במוסד בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט, והוסיף: "בשבוע שעבר, כשבחוץ שררו טמפרטורות גבוהות ביותר, התייבשו חמישה מהם - ונאלצו לקבל טיפול רפואי, שבמסגרתו הוחדר להם עירוי נוזלים לווריד".

הדיירים: "ההנהלה רוצה לחסוך בחשמל"

אחד הדיירים סיפר כי השבוע ביקר במקום שר הרווחה משה כחלון במסגרת סיור שערך באזור, והבטיח לדאוג למיזוג במקום - אך רק בחדרי האוכל. אותו דייר אף קבל על כך שלמנהל המקום, המתעקש על החלטתו שלא לאפשר לדרי המוסד להכניס מזגנים לחדריהם - יש מזגן בחדרו, שמופעל במשך רוב שעות היממה. "המנהל ביקש מאנשי הצוות שישמשו דוגמא אישית לדיירים, ושלא יפעילו את המיזוג שקיים בחדריהם", ציין.

"יש כאן דיירים שקיימים ברשותם מזגנים המוכנים להתקנה אבל ההנהלה אינה מאפשרת זאת", התלונן א'. "לדעתנו, מדובר בהחלטה שמבוססת על שיקול כלכלי בלבד. ההנהלה רוצה לחסוך בחשמל", הדגיש, והוסיף: "לדיירים מסוימים יש מכשירי חשמל אחרים כגון טלוויזיות ומקררים, ולאחרים אין. לכן, הסבירות שמדובר בהחלטה על רקע אפלייתי - נמוכה".

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "לצערנו, העובדות אינן כפי שהוצגו. השר כחלון ויועצתו הגיעו אתמול בבוקר לביקור פתע במעון נכים גילה כחלק מסדרת ביקורי פתע שהשר עורך. במהלך הביקור, התברר כי אין מזגנים במעון, והשר שאל מדוע זהו המצב, ומדוע לא מתקינים מזגנים לטובת הדיירים מתקציב המעון, או פונים למשרד הרווחה בבקשה לתקציב לנושא".

מעמותת איל"ן נמסר, כי "בימים אלה מתקיים במעון גילה שיפוץ כללי בשיתוף ביטוח לאומי בהיקף כולל של כ-5 מיליון שקלים, כאשר לאחריו יוגש לאישור הביטוח הלאומי להתקנת מערכת למיזוג של הבית. הסיבה שבעטיה לא מאושרת התקנה פרטנית היא כפולה: מחד אי אפשר ליצור במעון שני מעמדות של דיירים לאלה שידם משגת ולאלה שלא, ובנוסף, מערכת החשמל אינה בנויה לתוספת נרחבת של מזגנים ולכן פועלת איל"ן להחליפה, בעלות גבוהה מאוד בנוסף לעלות התקנת המזגנים".

עוד נמסר כי, "יצוין שחלק מהאזורים הציבוריים (כמו חדרי האוכל הקומתיים) מוזגו בהתאם למשאבים שעמדו לרשות המעון, כבר בשנה שעברה על מנת להקל על הדיירים והעובדים . מנהל המעון, לאות הזדהות עם הדיירים, איננו מפעיל את המזגן בחדרו, שהותקן לפני שנים רבות עבור מנהל המעון דאז שסבל מבעיה בריאותית. איל"ן עושה ותמשיך לעשות כל שביכולתה על מנת לדאוג לרווחתם ואיכות חייהם של דיירי המעון, בכל האמצעים העומדים לרשותה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת