אחיו של נכה צה"ל שהצית עצמו ביהוד: "נכי צה"ל מרגישים נטל על החברה"

אחיו של עקיבא מפעי, שניסה לשים קץ לחייו בגלל מצוקתו, סיפר כי הוא איים לפגוע בעצמו. "אני לא מופתע", אמר. "בסוף, כשקורה לך משהו - אין עזרה". הערב הובא למנוחות משה סילמן שמת מפצעיו ביום שישי האחרון לאחר שהצית עצמו בהפגנה בתל אביב

בני משפחתו של עקיבא מפעי, נכה צה"ל בן 45 שהצית עצמו היום ביהוד, מספרים כי הם אינם מופתעים מהמעשה הקיצוני שביצע. "הוא אמר, ראיתם מה קרה לסילמן? זה מה שיהיה לי", אמר אחיו. במקביל, הובא הערב למנוחות משה סילמן, שמת מפצעיו ביום שישי האחרון, בבית העלמין בחולון.

מחוץ לבית החולים "שיבא" תל השומר בו מאושפז מפעי, סיפר אחיו שלמה כי זו אינה הפעם הראשונה שבה הוא ניסה לשים קץ לחייו. "הוא כבר ניסה בעבר להתאבד ולפני חצי שנה שתה חומר ריסוס", אמר. "הוא טופל דרך גורמי הרווחה, הצבא וגם דרך ביטוח לאומי".

"אנחנו גדלנו בבית שנותן ותורם למדינה. נתנו את החיים שלנו ובסוף זורקים אותך", טען שלמה. "נכי צה"ל מרגישים כמו נטל לחברה וזה התסכול שלהם. בסוף, כשקורה לך משהו - אין עזרה".

אחיו של עקיבא הוסיף כי לאחר מקרה ההצתה של משה סילמן, אמר אחיו למקורביו: "ראיתם מה קרה לסילמן? זה מה שיהיה לי". בנוסף, סיפרו חבריו של עקיבא למאבק, כי בהפגנה האחרונה שבה לקח חלק הוא איים כי יצית עצמו אם לא ימצא פתרון למצוקתו.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "אגף השיקום במשרד הביטחון מצר על המקרה המצער ומאחל לנכה בריאות שלמה והחלמה מהירה. מבדיקה ראשונית של המקרה עולה כי מדובר בגבר כבן -45 שהוכר כנכה צה"ל באחוזי נכות נמוכים בגין תאונת דרכים שעבר ב- 16.6.2003.ידוע לנו כי עיקר פגיעתו הרפואית מוכרת ע"י המוסד לביטוח לאומי".

"על-פי הבנתנו, אין קשר בין האירוע היום לנכותו הצבאית של הנכה, שהטיפול בה היה מקצועי, אחראי ומסור. עוד עולה מבדיקת המקרה כי לא התקבלה באגף השיקום כל פנייה מיוחדת מהנכה בבקשה לעזרה מיוחדת".

"אל תרימו ידיים, אל תיכנעו"

במקביל, הגיעו אחר הצהריים עשרות בני אדם לבית העלמין בחולון ללוות בדרכו האחרונה את משה סילמן, שמת מפצעיו שלשום בבית החולים. אתמול השתתפו מאות בני אדם בצעדות לזכר סילמן, שלאחר שישה ימים בהם אושפז בבית החולים במצב קשה, נפטר בבית החולים.

במהלך ההלוויה ספדה לו הרב עדית לב, ראש תחום צדק חברתי "רבנים למען זכויות אדם" ופעילת החזית החיפאית‎: "שמת מול החברה שלנו מראה, מראה נוראית של איך נראה העוני במדינת ישראל 2012, העני הוא מבוייש ומושפל, עובר מסכת בלתי נתפסת של ביורוקרטיה, ובסופו של דבר מקבל סיוע שלא מאפשר לחיות ולא מאפשר למות, ומחייב אותו לקבץ נדבות על מנת לשרוד".

לב הוסיפה: "מכאן אנחנו דורשים היום - שלא יהיו יותר אנשים שכבודם ייפגע, שלא יהיו יותר אנשים שחייהם ייפגעו. אני מתפללת שמשה יהיה הקורבן האחרון".

בהודעה שפרסמה אחת ממנהיגות המחאה החברתית, דפני ליף, נכתב: "גל ההצתות וניסיונות ההצתה בעקבות המקרה של משה סילמן מכאיב, מעציב ומטריד עד מאוד. הייאוש והסבל של רבים מתרגם לפגיעה עצמית אלימה ומסוכנת. אלו הם מעשי ייאוש, כניעה והרמת ידיים אל מול מנגנונים אכזריים ובירוקרטיה פושעת שאינה מגובה בתקציבים ריאליים לטיפול בבעיות".

ליף הוסיפה: "אני פונה בהזדמנות זו בבקשה לכל מי שקם בכל בוקר ונאבק בייאוש במנגנונים הקשים - אל תיכנעו, אל תרימו ידיים - אנו נלחמים כאן עבור חברה בריאה, צודקת והוגנת יותר, בה כל האזרחים יוכלו לחיות בכבוד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת