האיש שהצית עצמו: נכה צה"ל בן 45

בארגון נכי צה"ל מכירים את הגבר המרותק לכסא הגלגלים שהצית עצמו היום ביהוד. מדובר בתושב המרכז בן 45 שביקש לקבל אחוזי נכות נוספים וסבל ממצב כלכלי קשה. הוא מאושפז במצב אנוש בביה"ח כש-80% מגופו מכוסה כוויות

יומיים לאחר פטירתו של משה סילמן, שהצית עצמו בהפגנת המחאה החברתית, מקרה נוסף של ניסיון התאבדות בהצתה על רקע קשיים כלכליים: אדם כבן 45 המרותק לכיסא גלגלים, הצית עצמו בתחנת אוטובוס באזור התעשייה בכניסה ליהוד.

"מדובר באדם מסכן שמוכר כנכה צה"ל וקיבל מהארגון את הטיפולים להם הוא זכאי", סיפר חיים בר, יו"ר ארגון נכי צה"ל בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "הוא עשה מעשה מזעזע נוראי, שכל מה שאני יכול להגיד עליו הוא שהוא מצער ואני כואב את מה שקרה".

חוקרי משטרה שהגיעו למקום גבו עדויות מעדי ראייה למה שהתרחש לאור יום על הכביש הראשי ביהוד. המניע להצתה עדיין נבדק, אך מפרטים ראשוניים מתברר כי מדובר בנכה צה"ל שמתגורר במושב ליד נמל התעופה בן גוריון, שנקלע למצב כלכלי קשה.

זעק "נמאס לי" - והצית עצמו

בנוסף, סיפר יו"ר הארגון כי האיש עבר תאונת דרכים וביקש אחוזי נכות נוספים, אך קיבל תשובה שלילית. "היו לו אחוזי נכות נמוכים", סיפר בר. "הוא עבר אירוע מוחי לפני מספר שנים, בעקבותיו ביקש הכרה נוספת באחוזי נכות וסורב".

עדי ראייה סיפרו כי רגעים ספורים לפני ששפך על עצמו חומר דליק זעק האיש "נמאס לי - איני יכול יותר". כוחות הצלה שהגיעו למקום, פינו את האיש לבית החולים תל השומר, כשגופו מכוסה כוויות והוא סובל משאיפת עשן. בשלב זה מצבו מוגדר אנוש וקיים חשש לחייו.

"יש לו מחלות רקע רבות, הוא הגיע עם כוויות מעל 70% והוא מורדם מונשם", סיפר מנהל יחידת הכוויות בבית החולים תל השומר, ד"ר יוסי חייק, בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "הוא מקבל את הטיפול במחלקה לרפואה דחופה. הגורם למוות הוא בדרך כלל זיהום ממקור של ריאה. העור הוא איבר הגדול ביותר בגוף, הוא מגן על הגוף, והריאה היא מוקד לזיהומים. ברגע שהזיהום חודר לריאה, זה מוריד את ההגנה של הגוף".

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' הגיבה לאירוע החמור בעמוד הפייסבוק שלה, וציינה כי מדובר בנכה צה"ל. "נכה צה"ל הצית עצמו עכשיו ביהוד, וזה מצטרף לשורה ארוכה של ניסיונות התאבדות בהצתה שהיו בשבוע האחרון. נטילת חייך שלך במו ידיך - הוא מעשה קיצוני ונורא, ואין לבצע אידיאליזציה שלו", כתבה יחימוביץ'. "סילמן ז"ל אכן היה קורבן של רשת בטחון סוציאלית פרומה, של תנאי זכאות דיור מחמירים ושל חולשת העסקים הקטנים, אבל אסור בשום אופן להפוך את התאבדותו לאקט לגיטימי של מחאה, כפי שכבר אני שומעת פה ושם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת