משה סילמן, המפגין שהצית עצמו - נפטר מפצעיו

לאחר שנכווה ביותר מ-90% משטח גופו ואושפז במצב קריטי במחלקת הכוויות בבית החולים תל השומר, נפטר היום המפגין משה סילמן, שהצית עצמו בעצרת המחאה לפני כשבוע. "המדינה לא השאירה לי ברירה", האשים במכתב ההתאבדות שלו

משה סילמן שהצית את עצמו בהפגנת המחאה החברתית במוצאי שבת, נפטר היום במחלקת הכוויות בבית החולים תל השומר. בשבוע האחרון הוגדר מצבו של סילמן קריטי.

תחילה אושפז סילמן בבית החולים איכילוב, אך לאחר שהתבררה חומרת פציעתו, הוחלט להעבירו למחלקת הכוויות בבית החולים "שיבא" שבתל השומר.

"משה היה עני גאה", אמרו עליו חבריו ב"חזית החיפאית" של המאבק החברתי. "האשם במעשהו הנואש של משה אנו נופל על כתפיו הצרות של פקיד, בכיר כזוטר זה או אחר. האחריות למותו מוטלת על ראשם של מובילי המדיניות בעשורים האחרונים. האש שהצית משה, אינה להבה של מצוקה אישית בלבד. זהו ביטוי למצוקתם של אזרחים רבים – אנשים נורמטיביים, הנותרים חסרי כל, אשר המדינה מתעלמת מהם ומזכויותיהם".

הפעילים החברתיים מזכירים שסילמן היה בעברו היה יזם ובעל עסק עצמאי שפשט רגל. "כמו בעלי עסקים רבים אחרים בישראל. עקב רצף אירועים מוחיים, הוכר כנכה 100%, אך זכה להכרה רק ב-50% אבדן כושר עבודה. למרות זאת לא קיבל את זכאותו לסיוע מהמדינה, ונאלץ להסתמך על טוב לבם של אחרים- הן לצורך קבלת דירה בה התגורר בחינם, הן בתרומת מזון", אמרו.

"משה פנה מספר פעמים לעמידר ולמשרד השיכון, אך נענה בשלילה ובזלזול, זאת רק משום שבעבר הייתה דירה בבעלותו. מאידך, המחלקה לדרי-רחוב באגף הרווחה של עיריית חיפה נמנעה מלטפל בו כל עוד אינו מתגורר ברחוב בפועל. כך נותר בידיעה שהוא עומד להיוותר ללא פתרון דיור ובתחושת חוסר אונים מול אטימות המערכת", סיכמו פעילי "החזית החיפאית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת