אחרי הצתת הפעיל: "הפגנת זעם אזרחית"

אנשי המאבק החברתי יצאו לרחובות פעם נוספת, והערב התקבצו מול קריית הממשלה בתל אביב כדי להביע את תחושותיהם לנוכח המציאות שהביאה את משה סילמן להבעיר עצמו. "הוא לא לבד, הוא מייצג עוד אלפים שסובלים מחוסר בדיור ציבורי ומהמדיניות החברתית החולה של הממשלה"

ההפגנה, הערב (עזרי עמרם)

למחרת ההפגנה שבשיאה הצית עצמו משה סילמן וגרם זעזוע למדינה כולה, הגיעו הערב 500 מפגינים שהתקבצו מול משרדי הממשלה בתל אביב - כדי למחות נגד "האטימות וההתעללות הנמשכת" של הממסד, כפי שהם מגדירים זאת. את האירוע העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

הפעילים התכנסו וקראו משפט אחר משפט את המכתב שפיזר אתמול סילמן בהפגנה, כשהקהל חזר בעוצמה אחר הקריין משפט אחר משפט. "משה הוא הגיבור של כולנו, הוא מייצג את העתיד של כולנו אם המדינה לא תעזור לנו", אמרה אחת הדוברות. "אני לא מוכנה שהילד שלי יילך בדרך שלי, חייבים שינוי", הוסיפה.

"למה היה צריך קורבן למחאה הזאת?", אמר אדם שהציג עצמו כחבר של משה. "הוא לא היה משוגע, הוא ידע מה שהוא עושה, היה לו את האומץ לעשות מה שלי לא היה אומץ לעשות. דם שנשפך הוא לא מים. אין ישראלי במדינה הזאת שהמעשה של משה לא נגע לו בלב".

"משה זעק את זעקתם של אלפים"

"הצעקה שלו משותפת לרבים, הוא לא מקרה פרטי", אמר פעיל מחאה מחיפה שהכיר את משה סילמן. "הוא אמר בהפגנה לפני 24 שעות בחיפה שהוא יעשה מעשה שיזעזע את המדינה כולה, פחדנו שהוא יפגע בעצמו, היינו צריכים לשמור עליו. יש קו בין רצח אמיל גרינצוויג, רצח רבין לבין מעשה ההתאבדות של סילמן, שלושתם סימני דרך בתולדות הדמוקרטיה הישראלית".

דבר אחד איחד את כל הדוברים: בסיום הדברים של כל אחד מהם הקהל צעק "ביבי הביתה" במשך דקות ארוכות, לאחר שרובם קראו במהלך נאומם לראש הממשלה להתפטר. "רק הטייקונים עומדים בראש מעניינו של ביבי, הוא לוקח מהעניים ונותן לעשירים, אנחנו לא ניתן לזה להימשך. או שתתפטר, או שתשנה את המדיניות הכלכלית הפושעת שלך!", אמרה דוברת שהציגה עצמה כימנית, פעילה בארגון 'ישראל יקרה לנו'.

בבית החולים "שיבא" בתל השומר ממשיך סילמן להילחם על חייו. מצבו מוגדר אנוש. בריאיון לחדשות 2 באינטרנט סיפרה אחותו כי פעל מתוך מודעות ובמצב של שפיות ומאשימה את רשויות המדינה שהובילו אותו לבצע את המעשה הקשה. "אף אחד לא שמע אותו, הוא החליט מה שהחליט לבד", אמרה בת ציון אלול בבית החולים תל השומר, שם מאושפז אחיה במצב קריטי. לדבריה, איש לא התייחס למצוקה שלו, גם לא בית המשפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת