הדליקה בהרי ירושלים: הושגה שליטה ליד מבשרת, אש פרצה במוקד נוסף

כעבור שלוש שעות של עבודה מאומצת, הצליחו הכבאים להשתלט על השריפה שהשתוללה ליד מבשרת ציון. התושבים שפונו הורשו לשוב לבתיהם וטענו לפעולה איטית ומאוחרת של מכבי האש. בינתיים, התקבל דיווח על מוקד התלקחות חדש - הפעם, סמוך לבית מאיר

כוחות הכיבוי הצליחו הערב להשיג שליטה על השריפה הגדולה שהשתוללה באזור מבשרת ציון, באירוע שגרם ל-10 נפגעים קל משאיפת עשן. עשרות תושבים שפונו מבתיהם ביישוב ובאזורים סמוכים כבר הורשו לחזור, אך במקביל התקבל דיווח על מוקד אש חדש - הפעם באזור בית מאיר.

מהאש שבערה בצהריים נשקף איום מהותי על בתי המגורים שפונו, אחרי שזו נשקה לחצרות הבתים - ובאחדים מהמקרים, ממש עד לדלתות. במשך יותר משלוש שעות נלחמו יותר מ-20 צוותי כיבוי ושישה מטוסים בהתפשטות האש, בדליקה שממדיה לא היו גדולים במיוחד.

למרות מוקדי הבעירה השונים, עדיין מוקדם לקבוע האם הצתה היא שגרמה להתלקחות האש או לא.

התושבים טענו: "הכוחות הגיעו באיחור ובלי מים"

חלק מתושבי אזור השריפה טענו כי הכבאיות הגיעו לזירת הדליקה בלא מלאי מים מספיק. נוסף על כך, טענו במבשרת ציון כי ברזי הכיבוי ביישוב לא היו תקינים, זאת - חרף פניות חוזרות ונשנות לרשויות לתקן את הליקויים שהיו ידועים כבר זמן רב.

"התריעו לפני המועצה עשרות פעמים שהברזים חלודים ושבורים", האשים אחד מתושבי מבשרת. "היינו צריכים להביא כלי עבודה מהבית כדי לפתוח את ברזי הכיבוי. מה הסיפור להחליף ברז? הרבה פעמים היו פה דליפות שנאלצנו לתקן בעצמנו".

באשר לקצב הפעולה של הכוחות אמרו תושבים אחרים בזעם: "התקשרנו למכבי האש כבר ב-13:45. הגיעה לכאן רק כבאית אחת, ולמרות עוצמת הבערה אף כוח נוסף לא הגיע לפ ני 14:30. הייתי צריך להילחם באש באמצעות צינור המים הפרטי שלי מהגינה. הם גם התקשו למצוא את הדרך לכאן - והיינו צריכים להדריך אותם בטלפון. כשהם באו הם לא הצליחו למלא את המלאי מברזי הכיבוי".

את אותן הטענות דחה טפסר אלי פרץ, מפקד שירותי הכבאות בבית שמש. "ידוע שכאשר הלהבות מגיעות לבתים, כל דקה נראית כמו נצח", הוא אמר - והוסיף: "אצלנו הכל מתועד במחשב. אפשר לדעת מתי התקבלה הודעה והגיעו הכל מתועד. לא רק שלא היה איחור, אלא שהוציאו בבת אחת חמישה צוותים ולא צוות אחד או שניים, כפי שמקובל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת