רה"מ על המפגין שהצית עצמו: "מדובר בטרגדיה אישית גדולה"

המקרה של משה סלימן שנאבק על חייו לאחר שהצית עצמו בהפגנת המחאה בתל אביב מעורר תגובות גם במערכת הפוליטית. רה"מ ביקש משר הרווחה ומשר השיכון לבדוק את המקרה באופן אישי. יחימוביץ': המעשה מסמל יאוש של רבים, אך אסור שישמש דוגמה

המחאה של משה סילמן, שהצית עצמו אמש במהלך הפגנת המחאה בתל אביב, הביאה את ראש הממשלה להתערב אישית במקרה הפרטי שלו. ראש הממשלה הורה לשר הרווחה משה כחלון ולשר השיכון אריאל אטיאס לבדוק את הנסיבות שהובילו את סלימן לצעד הקיצוני.

טרגדיה בהפגנת המחאה - סיקור מיוחד:

המפגין שהצית עצמו במצב קריטי

פרשנות: יש 10,000 משה סילמנים

טרגדיה בהפגנת המחאה בת"א: מפגין הצית את עצמו ונפצע קשה

10,000 צעדו בהפגנת המחאה בת"א; אדם הצית עצמו ונפצע קשה

"מדובר בטרגדיה אישית גדולה. אני מאחל למשה רפואה שלמה וביקשתי משר הרווחה ומשר השיכון לבדוק את העניין", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בתגובה לאירוע. גם הנשיא שמעון פרס התייחס למקרה הקשה ואמר כי הוא "מתפלל לשלומו של המפגים שהצית עצמו אמש בתל אביב".

יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ ציינה כי ההצתה אינה מעשה ייאוש של אדם אחד, אך אסור שתשמש דוגמה. "משה סילמן לא לבד. הקשחת תנאי הזכאות לדיור ציבורי, והעדר רשת בטחון חברתית, מביאים רבים ליאוש ולאין מוצא", אמרה יחימוביץ'. "בצד הכאב והזעזוע, צריך לזכור שהתאבדות היא מעשה קיצוני ונורא, אסור שתשמש דוגמא והשראה לצעירים ולמבוגרים כאחד, ובוודאי שזה משגה להפוך את המעשה לסמלה של המחאה החברתית".

מאז אמש מאושפז סילמן בבית החולים שיבא תל השומר. במהלך הלילה חלה החמרה במצבו והוא מוגדר הבוקר קריטי, וקיימת סכנה לחייו. מנהל יחידת הכוויות בבית החולים ד"ר יוסי חייק סיפר כי מצבו אנוש וכי הוא סובל מכוויות ביותר מ-90% מחלקי גופו. "הוא צפוי להישאר במצב הזה עוד זמן רב אם הוא ישרוד את הפגיעה", אמר ד"ר חייק. "כרגע הוא מורדם ומונשם והוא יישאר כך בגלל הפגיעות מהן הוא סובל כתוצאה מהכוויות ומשאיפת העשן".

משפחתו של המפגין גילתה על המעשה מהתקשורת

אחייניתו של סילמן סיפר הבוקר כי גילו על מצבו הקשה מעיתונאית שהתקשרה לאמה. "אני רוצה להגיד שזה מחדל. עיתונאית הרימה טלפון לאמא שלי, אני לא זוכרת איזו כתבת, וכך נודע לנו - היא אמרה: 'אח שלך שרף את עצמו במחאה בתל אביב'", סיפרה הבוקר חלי, אחייניתו של סלימן בריאיון לגלי צה"ל.

"רק ב-48 השעות הקרובות נדע אם הוא ישרוד או לא. יש עוד סכנה לסיבוכים - עם הריאות, הכליות, הלב - שלא ישרדו את הכוויות שחווה", הוסיפה האחיינית.

"לא היה לו כסף לאוכל. הוא היה ביום חמישי בעמידר ואמר: 'עוד שבוע אין לי איפה לגור, אני אהיה ברחוב', ואמרו לו - 'כשתהיה ברחוב, בחוץ, תבוא אלינו'", סיפרה. "היה לו עסק של הובלות, שהסתבך".

"ידעתי שהיו לו מחשבות כאלה. הוא כל הזמן דיבר על זה שקשה לו במדינה הזו, שלא עוזרים לו", אמרה חלי. "אמא שלי ואחותה היו עוזרים לו, מביאים לו קצת אוכל, כסף, היו קונים לו תרופות. קשה לחיות במדינה הזו", סיכמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת