טרגדיה בהפגנת המחאה בת"א: מפגין הצית את עצמו ונפצע קשה

תושב חיפה שהגיע הערב להפגין בת"א, הצית עצמו במפתיע ליד העוברים והשבים ועורר בהלה. המפגינים נחלצו לעזרתו - אך הוא פונה במצב קשה לביה"ח איכילוב, כשהוא סובל מכוויות קשות בכל חלקי גופו. מכתב עמו הגיע להפגנה נותר על המדרכה, בו פורטו תלונותיו על הממשלה. כך נראו רגעי החרדה בהפגנה

ברגע אחד הפך אמש סיפור הפגנת המחאה בתל אביב, לסיפורו של אדם אחד, תושב חיפה - שהצית עצמו במהלך ההפגנה ופונה במצב קשה לבית החולים איכילוב בעיר. ההמונים שהיו סביבו נחלצו לעזרתו וסייעו בכיבוי הלהבות על גופו. עדי ראיה סיפרו כי כל המקרה התרחש במהירות, שניות אחרי שהמפגין שפך על עצמו נוזל דליק מג'ריקן שהחזיק.

המשטרה העלתה אמש לדף הפייסבוק הרשמי שלה את תיעוד הווידאו של רגעי ההצתה בהפגנה. בתמונות מתועדת הבהלה שאחזה בעוברים והשבים, והפניקה בניסיונות לכבות את המפגין. דקות לאחר מכן, התיישב המפגין על המדרכה, המתין לקבלת טיפול רפואי ופונה לבית החולים איכילוב במצב קשה, מורדם ומונשם כשהוא סובל מכוויות דרגה ג' ב-80% מגופו.

לאחר מכן פונה הפצוע לבית החולים שיבא תל השומר, שם אושפז בחדר טיפול נמרץ כללי - רק משום שביחידה לטיפול נמרץ כוויות, המונה 8 מיטות בלבד, יש תפוסה מלאה. כתבנו יואב אבן מוסר כי למרות זאת, התחייבו בתל השומר כי הפצוע יהיה תחת השגחתו של מנהל יחידת הכוויות, ד"ר יוסי חייק.

לאחר פינויו לבית החולים, הבחינו המפגינים במכתב שהותיר המפגין על המדרכה, ובו פירט את התסכול שהוביל אותו להצית את עצמו. "מדינת ישראל גנבה אותי ושדדה אותי, השאירה אותי חסר כלום", כתב המפגין במכתב. "בית המשפט המחוזי בת"א חסם אותי לקבל צדק אפילו סיוע בשכר דירה היא לא נותנת. אני מאשים את מדינת ישראל, את ביבי נתניהו ושטייניץ הנבלות. על ההשפלה שהאזרחים המוחלשים, עוברים יום יום, שלוקחים מהעניים ונותנים לעשירים ולעובדי המדינה". 

"רק שלא יצית עצמו במשרדי עמידר"

פעילי החזית החיפאית דיווחו כי הגבר היה פעיל בארגון וכי נקט בצעד הנואש לאחר שבשנה האחרונה פנה "לאין ספור גורמים בניסיונות חוזרים ונשנים לקבל סיוע בדיור". עוד סיפרו כי בימים הקרובים עמד להיות מפונה מהדירה שהתגורר בה בתקופה האחרונה.

בשנה האחרונה התגורר האיש אצל חבר לאחר שפשט את הרגל ואיבד את כל נכסיו. "הוא פנה מספר פעמים לעמידר בכדי לקבל פתרון דיור אך נענה בשלילה ובזלזול, משום שבעבר הייתה דירה בבעלותו". עוד מספרים בחזית החיפאית כי האיש איים בפני פקידת עמידר כי ינקוט בצעדים קיצוניים ויפגע בעצמו ונענה: "שרק לא יעשה את זה במשרדי עמידר".

בחזית החיפאית ביקשו להדגיש כי "האשם אינו נופל על כתפיה הצרות של פקידת עמידר, אלא על ראשיהם של מובילי המדיניות הכלכלית אשר הביאה אותו לבצע צעד קיצוני זה". מחר בשעה 12:00 צפויים פעילי הארגון לצאת למשמרת מחאה מול משרד השיכון. כמו כן דווח כי בערב צפויות הפגנות בירושלים, תל אביב וחיפה.

10,000 הפגינו ברחובות 

כ-10,000 בני אדם השתתפו הערב בהפגנות בתל אביב. בראיון לחדשות 2, אמרה הערב אחת מראשי מאבק המחאה דפני ליף: "אני נאבקת על העתיד שלי ושל מדינת ישראל - ולא רק אני. ברור שיהיה יותר קשה כי יצאו חצי מיליון איש לרחוב בשנה שעברה, והמדינה לא שינתה כיוון, ראש הממשלה לא שינה מדיניות וזה מתסכל".

"בקיץ שעבר גילינו שביחד אנחנו יכולים להפוך לקול גדול", נכתב באתר הרשמי של מארגני המחאה. "בקיץ שעבר התעוררנו, פתחנו עיניים לרווחה וגילינו שכולנו שורדים מיום ליום, בין המסים לבין הגירעונות. לפני שנה אנחנו התעוררנו, יצאנו לרחובות שבוע אחרי שבוע, חיכינו למענה הולם עבור
המציאות היומיומית הקשה שבה כמעט ונגמר לנו האוויר".

אירועי מחאה נוספים התקיימו הערב גם בירושלים, בחיפה, בבאר שבע ובעפולה.

בהכנת הידיעה השתתפו יוסי זילברמן, גלעד שלמור, אלעד שמחיוף וניר דבורי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת