החרדים: עשרת אלפים ילדים יפגינו אזוקים

הציבור החרדי מבטיח להמשיך להיאבק נגד מה שהם מכנים "גזירת הגיוס". ביום ראשון תיערך הפגנה בשכונת מאה שערים בירושלים, אליה יגיעו, לטענת המארגנים, כעשרת אלפים ילדים כבולים באזיקים. במקביל מתכוונים צעירים חרדים להציע "יוזמה חרדית" להחלפת חוק טל

תשובת החרדים להחלטה לאמץ את מסקנות ועדת פלסנר: נציגים מהמגזר החרדי נערכים לקראת הפגנת ענק המתוכננת ליום ראשון הקרוב, נגד מה שהם מכנים "גזירת הגיוס". בכוונת המפגינים להביא כעשרת אלפים ילדים להפגנה - כשהם כבולים באזיקים.

מארגני הפגנת המחאה שצפויה להתקיים בשכונת מאה שערים שבירושלים, טוענים כי בכוונתם להיאבק נגד הכוונה להעביר חוק שיחייב גיוס כולל לציבור החרדי. לטענתם, אין בכוונתם להתקפל וכי אם הם יעמדו במצב בו יצטרכו לבחור בין קצבאות לתורה - הם יבחרו בתורה.

הרב אברהם אייזנשטיין, ממארגני המחאה אמר לחדשות 2 באינטרנט: "אנחנו מדברים על הפגנה, שיהיו בה הרבה יותר מאלפיים ילדים. אנחנו מקווים להגיע לכמות של עשרת אלפים ילדים, מכל רחבי ירושלים".

"על העם היהודי לעזור לנו"

אייזנשטיין הוסיף: "אנחנו מוציאים את הילדים אזוקים לרחובה של עיר, כדי לזעוק את הזעקה שלנו. הרי הגזירה שמרחפת עלינו בראש ובראשונה תהיה נוגעת לליבם של הילדים האלה. בעוד מספר שנים שהם יגיעו לחובת הגיוס הם יכולים לעמוד חס ושלום של גיוס בכפייה. אנחנו רוצים למנוע זאת בכל הכלים שעומדים לרשותנו".

חרדים יציגו הצעה להחלפת חוק טל. ארכיון (רויטרס)

"אנחנו רוצים פשוט להכריז בעיקר בתפוצות הגולה - שיראו את המצוקה שלנו. שהעם היהודי בעולם כולו יחלץ לעזרתנו וינסה להשפיע כדי לבטל את רוע הגזירה הזאת. כשיהודי חרדי מחליט באופן פרטי לצאת לעבודה - אף אחד לא ימנע את זה ממנו - אבל לבוא לכלל הציבור כגזירה כללית, את זה אנחנו לא מוכנים לקבל", הדגיש.

"יוזמה חרדית" לשוויון בנטל

ובזמן שההכנות להפגנה נמשכות, ישנו קול אחר וגורמים אחרים לגמרי בקהילה החרדית - שדווקא תומכים בהשתלבות החרדים בצבא ובשירות לאומי. מספר צעירים חרדים בוגרי ישיבות, הודיעו כי יקימו מאהל ליד תחנת רכבת מרכז בתל אביב, למען קידום השוויון בנטל. במהלך היום יציגו הפעילים הפתרון שלהם את "היוזמה החרדית" להצעה המתגבשת שאמורה להחליף את חוק טל.

הצעירים יציגו לצד תוכניתם מסמך של 15 עקרונות של הסכמה שעליו הם מתכוונים להחתים חילונים, דתיים וחרדים. בין העקרונות המוצעים: כל אזרח חייב לשאת בעול הקיום של העם בישראל, שירות צבאי חיוני לקיומה של המדינה ושירות אזרחי חיוני לקיום החברה, וכי כל מי שאינו לומד תורה חייב בשירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת