קברניט מטוס אל-על: "לא פחדתי"

רגעי בהלה עברו הלילה על 411 נוסעי טיסת אל-על 318 מלונדון לתל אביב, כש-20 דקות לאחר ההמראה אירעה תקלה באחד ממנועי הג'מבו 747-400 באוויר והמטוס העלה עשן והחל לזגזג. אילן מרגלית, קברניט המטוס, נזכר ברגעי הדרמה ומספר כיצד הנחית את המטוס באחריות ובמקצועיות: "כשיודעים מה לעשות, לא מפחדים"

מטוס ג'מבו של חברת אל-על נאלץ לבצע הלילה נחיתת אונס בנמל התעופה הית'רו שבלונדון, לאחר שתקלה התרחשה באחד ממנועיו באוויר, דקות ספורות לאחר המראתו, כשעל סיפונו 411 נוסעים, חלקם מבוהלים.

מדובר בטיסת החברה LY318 במטוס בואינג 747-400 שהמריאה הלילה מלונדון והייתה אמורה לנחות בתל אביב לפנות בוקר. עם זאת, כאמור, בעקבות התקלה, חזר המטוס על עקבותיו וכעבור כ-40 דקות ממועד ההמראה, נחתו הנוסעים המבוהלים והמאוכזבים מהמטוס על הקרקע. זמן מה לאחר מכן הם גם נשלחו לבית מלון בעיר.

הנוסעים יגיעו לארץ היום

נוסעים שהיו על המטוס העידו כי מספר דקות לאחר ההמראה נשמע פיצוץ עז, שבעקבותיו נראה עשן מחוץ למטוס, שאף החל לנוע בחדות. הטייס נאלץ לשייט באוויר כחצי שעה כדי להפחית את כמות הדלק, באופן שיאפשר נחיתת חירום.

אל אזור הנחיתה בהית'רו הוזעקו כוחות הצלה בכוננות גבוהה, כחלק מנוהל חירום שגרתי. עם זאת, כאמור, עברה בסופו של דבר נחיתת החירום בשלום וככל הנראה צפויים הנוסעים להגיע לארץ בטיסה חלופית עוד היום.

בנמל התעופה הבריטי הועמדו כוחות ההצלה בכוננות גבוהה. בסופו של דבר ולאחר החרדה הגדולה עברה הנחיתה בשלום והנוסעים שבו לנמל התעופה והם צפויים להגיע לארץ בהמשך היום. מאל על נמסר כי בשום שלב לא נשקפה סכנה לנוסעים או למטוס.

קברניט המטוס: מי שמקצועי לא מפחד

"בסך הכל הייתה לנו תקלה לא שגרתית, אבל הטיפול בה די שגרתי", סיפר הבוקר אל"ם (במיל') אילן מרגלית, קברניט המטוס, בשיחה עם אברי גלעד והילה קורח בתכנית "העולם הבוקר של רשת". "אנחנו מתאמנים פעם בחצי שנה על תקלות מהסוג הזה ויש מספר פעולות שביצענו".

"כעבור 20 דקות לאחר ההמראה הרגשנו חבטה מצד ימין וראינו שהמנוע מצד ימין איבד כוח והמטוס מתחיל לנוע ימינה, כי הכוח מצד שמאל דוחף אותו", נזכר מרגלית. "מיד הכרזתי שזה מנוע שאנחנו לא ממשיכים אותו, כיבינו אותו והתחלנו בנחיתה".

"כשיודעים מה לעשות, לא מפחדים. פחד לא היה, אבל מקצועיות ודברים שצריך לעשות כן", אמר מרגלית. "הזמן היה קצר כי צריך לנחות, לדווח לצוות, להכין לנחיתה מהירה וזריזה ועוד כמה דברים. לא הייתה היסטריה כי הקפדתי לעדכן את הנוסעים על התקלה ואמרתי שהנחיתה תהיה שגרתית". מרגלית לא שכח גם להצדיע לצוות המטוס שפעל לדבריו "בצורה מקצועית ומדהימה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת