איי ג'יי תגורש לפיליפינים ולא תעלה לכיתה א'

בגיל שש נעצרה אתמול בת למהגרי עבודה זרים יחד עם אמה. בקרוב היא תעלה על המטוס בחזרה לארץ מוצאה של משפחתה, אף שנולדה בארץ. זמן קצר לפני היא סיפרה על הרגעים הקשים במעצר: "אני בכיתי ראשונה, ואז אמא התחילה לבכות"

גירוש המהגרים הזרים נמשך ביתר שאת: איי ג'יי, ילדה בת שש שנולדה בישראל והייתה אמורה לעלות לכיתה א', נעצרה אתמול ותגורש בקרוב עם משפחתה בחזרה לפיליפינים. בארגוני הסיוע לעובדים זרים הביעו את חששם שבמהלך החופש הגדול יגורשו מהארץ עוד ילדים רבים - שהוריהם שוהים כאן שלא כחוק.

הפרשה המטרידה החלה לפני יומיים, אז נעצרה איי ג'יי יחד עם אמה, גם היא נמצאת בישראל ללא היתר. השוהה בארץ שלא כחוק. פקחי יחידת עוז ליוו את השניין אל מתקן המעצר שבנמל התעופה בן גוריון. למרות שבתה נולדה בארץ, היא תגורש יחד עמה בחזרה למולדתה שממנה הגיעה לישראל ב-2005. שנה אחר כך ילדה את הבת.

"אני בכיתי ראשונה, ואז אמא התחילה לבכות", סיפרה בכאב איי ג'יי הקטנה, והוסיפה על הרגעים הקשים במעצר: "ראינו שם טלוויזיה, כי אין מה לעשות. היינו בחדר עם ארבע מיטות. יש כאן עוד מישהי מאפריקה עם התינוקת שלה".

 "ישראל מענישה ילדים שאפשרה להם לגדול כאן"

אביה ג'יימס מחה גם הוא: "הילדה שלי נולדה בארץ, היא לא מבינה פיליפינית ומדברת רק עברית ואנגלית. איך רוצים לקחת אותה לפיליפינים? זה לא הוגן", סיכם - כשדמעות חנקו את קולו. היום, אחרי לילה ללא שינה, הגיע האב לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה וניסה לדבר ללבבותיהם של השופטים כדי שאלו יאפשרו לבני משפחתו להישאר בארץ.

מנכ"לית עמותת "ילדים ישראלים", רותם אילן, האשימה בעקבות האירוע כי "ישראל מענישה את הילדים האלה רטרואקטיבית, למרות שהיא זו שאפשרה להם לגדול כאן".

נציג רשות האוכלוסין וההגירה שהשתתף בדיון בנושא ציין את משך הזמן הרב שבמהלכו שהתה אמה של איי ג'יי בישראל שלא כחוק והוסיף כי כל המאמצים לגרום לה לעזוב את הארץ מרצונה עלו בתוהו. זאת, לטענתו, הייתה הסיבה להוראה על מעצרן.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת