עדות מהפיצוץ בערבה: "ענן גז פרץ ונפלנו על הרצפה"

פיצוץ צינור חומצת מי מלח הוביל למותו של עובד במתקן קידוח מדרום לעין יהב ולפציעתם של עשרה. אחד העובדים סיפר על השניות שלפני האירוע הקשה. "החדרנו חומצה לקידוח, ואז לפתע היה ענן של גז. כולנו נפלנו על הרצפה". חקירת המשטרה בחשד לרשלנות נמשכת גם בשעה זו

אדם אחד נהרג ועשרה נוספים נפצעו בשעות הצהריים בפיצוץ צינור שהוביל חומצת מי מלח במתקן קידוח מדרום לעין יהב. הסיבה לפיצוץ אינה ברורה בשלב זה. אחד העובדים במקום שחזה בהתרחשות ונפגע קלות מהפיצוץ שחזר את רגעי האימה.

"החדרנו חומצה לתוך קידוח כדי להקל על אבנית וחלודה", אמר, "כתוצאה מהחדרת החומצה הייתה ריאקציה ממנה פרץ ענן של גז. כולם נפלו על הרצפה ומי שהיה במצב שהוא יכול הזמין אמבולנס", סיפר העובד בבית החולים סורוקה בבאר שבע, לשם פונו הפצועים.

המגע עם החומר הוביל לפגיעה קשה בדרכי הנשימה של העובדים ולכוויות על גבי העור. חמישה מהעובדים שעמדו בסמוך לנקודת הפיצוץ במתקן הקידוח מדרום לעין יהב, נפגעו באורח קשה והיתר - אנשי כוחות ההצלה שהגיעו לסייע להם - נפצעו קל. מותו של אחד מהם נקבע במקום על ידי כוחות ההצלה.

למקום הוזעקו גם מסוקים של חיל האוויר ומגן דוד אדום. הצוות הרפואי העניק טיפול ראשוני לפצועים בשטח כדי לייצב את מצבם. עם סיום הטיפול הראשוני, הפצועים הועברו לבית החולים סורוקה בבאר שבע. המשטרה חסמה לתנועה את כביש 90 בקטע הסמוך לעין יהב כדי לאפשר נחיתת והמראת מסוקים. עם סיום הפינוי, הכביש נפתח לתנועה.

המשטרה הגיעה למקום ופתחה בחקירה. בין היתר נבדק אם התאונה נגרמה כתוצאה מכשל טכני, טעות אנוש או שמקור הפיצוץ בטמפרטורות הגבוהות. מבדיקה ראשונית עולה שמשאית ועליה מיכל חומצת הידרוכלוריד הגיעה למתקן השאיבה הסמוך לעין יהב. החומר משמש לניקוי הצינורות במערכת. לאחר שחיברו את הצינור למכל, הצינור התבקע והחומר התפזר. כעת בודקים אם לעובדי מקורות שעבדו שם הייה ציוד מתאים לרמת הסיכון שבה עבדו.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת