הרוג ועשרה פצועים בפיצוץ צינור בערבה

פיצוץ צינור חומצת מי מלח הוביל למותו של עובד במתקן קידוח מדרום לעין יהב ולפציעתם של 10. "הפצועים הופשטו ונשטפו מהחומצה", סיפר דובר מד"א. המשטרה פתחה בחקירת האירוע ונבדק אם היה לעובדים ציוד מתאים

תאונה קטלנית בערבה: אדם אחד נהרג ועשרה נוספים נפצעו בפיצוץ צינור שהוביל חומצת מי מלח. כוחות גדולים של מגן דוד אדום, משטרה וצה"ל הוזעקו למקום ומטפלים בנפגעים. הסיבה לפיצוץ אינה ברורה בשלב זה, אולם אין סכנה לשאר תושבי האזור כתוצאה מהדליפה.

מדובר בצינור שהוביל חומצת מלח מסוג הידרוכלוריד. המגע עם החומר הוביל לפגיעה קשה בדרכי הנשימה של העובדים ולכוויות על גבי העור. חמישה מהעובדים שעמדו בסמוך לנקודת הפיצוץ במתקן הקידוח מדרום לעין יהב, נפגעו באורח קשה והיתר - אנשי כוחות ההצלה שהגיעו לסייע להם - נפצעו קל. מותו של אחד מהם נקבע במקום על ידי כוחות ההצלה.

למקום הוזעקו גם מסוקים של חיל האוויר ומגן דוד אדום. הצוות הרפואי העניק טיפול ראשוני לפצועים בשטח כדי לייצב את מצבם. עם סיום הטיפול הראשוני, הפצועים הועברו לבית החולים סורוקה בבאר שבע. המשטרה חסמה לתנועה את כביש 90 בקטע הסמוך לעין יהב כדי לאפשר נחיתת והמראת מסוקים. עם סיום הפינוי, הכביש נפתח לתנועה.

המשטרה הגיעה למקום ופתחה בחקירה. בין היתר נבדק אם התאונה נגרמה כתוצאה מכשל טכני, טעות אנוש או שמקור הפיצוץ בטמפרטורות הגבוהות. מבדיקה ראשונית עולה שמשאית ועליה מיכל חומצת הידרוכלוריד הגיעה למתקן השאיבה הסמוך לעין יהב. החומר משמש לניקוי הצינורות במערכת. לאחר שחיברו את הצינור למכל, הצינור התבקע והחומר התפזר. כעת בודקים אם לעובדי מקרוות שעבדו שם הייה ציוד מתאים לרמת הסיכון שבה עבדו.  

"מדובר באירוע מורכב שמעורבים בו חומרים מסוכנים", אמר דובר מגן דוד אדום זכי הלר. "אנו מתורגלים לאירועים מהסוג הזה ומתאמנים לקראתו לאורך כל השנה. אותם אנשים ששהו במקום שאפו את החומר, בעוד היתר הצליחו להימלט לפני שבאו במגע עם החומר".  

"הפצועים הופשטו מבגדיהם ונשטפו"

"מדובר בצינור עם חומר מסוכן שהתפוצץ במתקן של מקורות בעין יהב", אמר ראש אגף המבצעים בזק"א חיים ויינגרטן. "צוותי רפואה שהגיעו למקום התקשו להיכנס פנימה בגלל החומר במקום. צוות מצומצם התמגן והוציא את הפצועים. המסוקים גם כן התקשו לנחות במקום בגלל החומר המסוכן ולכן נחתו בכביש 90 שנסגר לתנועה. הפצועים נשטפים מהחומר, מופשטים מבגדיהם ומפונים לבתי החולים".

עדי ראייה דיווחו שהפצועים הם עובדים במתקן הקידוח, והם נמצאו מחוסרי הכרה. פראמדיקים של מגן דוד אדום העניקו טיפול רפואי ראשוני לפצועים לפני שהעבירו אותם לבית החולים, כשאחד מהם נזקק להחייאה. בהמשך נקבע מותו על ידי הצוות הרפואי בשטח.

מהמשטרה נמסר שהפיצוץ אירע כתשעה קילומטרים מדרום לעין יהב. כוחות משטרה הוזעקו למקום וחסמו את התנועה בקטע כביש 90 הסמוך למקום עד לסיום הטיפול באירוע והשוטרים מכווינים את הנהגים במקום. במקביל הוזעקו למקום פקחים של המשרד להגנת הסביבה.

בתום בדיקה בזירת האירוע, המשרד להגנת הסביבה מוסר כי לא נשקפת סכנה לתושבי אזור הערבה כתוצאה מהפיצוץ בצינור החומצה בעין יהב. כוננים של המשרד להגנת הסביבה נשלחו על מנת לבחון את מקום הפיצוץ.

בהכנת הידיעה השתתפו לילך סונין ותמיר סטיימן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת