ירידה חדה במספר המסתננים מאפריקה

לאחר שנשבר שיא במספר המסתננים הלא חוקיים מאפריקה בחודש מאי, בחודש יוני המספר ירד ב-55%. במקביל להמשך הגירוש לדרום סודן, מספר המסתננים עדיין גבוה יותר ממספר המגורשים

מסתננים בגבול מצרים, ארכיון (יובל יצחק)

עם התקדמות בניית הגדר בגבול מצרים נרשמת ירידה משמעותית בהסתננות מהגרים לא חוקיים מאפריקה. בחודש יוני נרשמה ירידה של 55% בהסתננות לישראל, כשנרשמו 928 מסתננים - מהגרי עבודה ופליטים - שחצו את הגבול.

בחודש מאי 2012 נרשם שיא של 2,031 מסתננים בחודש, אך בחודש יוני המספר צנח ביותר ממחצית. עם 1,083 מסתננים בחודש אפריל, חודש יוני הוא המספר עם מספר המסתננים הנמוך ביותר עד כה, אך מספר המסתננים עדיין עולה על מספר המגורשים והעוזבים מרצון.

בחודש יוני נקטה רשות האוכלוסין בשני צעדים משמעותיים להרתעת המסתננים מהגעה לישראל: הוחל החוק למניעת מסתננים על כל מי שהגיע בשבועיים האחרונים וניתנה הוראה שלא לשחררם עוד לאחר עשרה ימים. במקביל, החלו פעולות אכיפה כנגד שוהים בלתי חוקיים בצורה אינטנסיבית, הן על ידי עידוד לעזיבה מרצון והן על ידי מעצרים.

סך הכל נרשמו 9,572 הסתננויות לא חוקיות לישראל דרך גבול מצרים מתחילת השנה. מחר ייצא מטוס נוסף לג'ובה שבדרום סודן ועל סיפונו 150 מהגרים לא חוקיים שיוחזרו לארצם, ובתחילת שבוע הבא ייצא מטוס נוסף. עם זאת, רובם המכריע של המסתננים בישראל הם מאריתריאה ומצפון סודן, מדינות שהנמלטים מהן נחשבים לפליטים על פי החוק הבינלאומי ועל כן לא ניתן לגרש את אזרחיהן בחזרה לשטחן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת