מהנעורים באצ"ל ועד לשכת רה"מ: יצחק שמיר בתמונות

פעיל בית"ר שנולד בפולין בלט בלהט אידיאולוגי כבר בגיל צעיר ועלה ארצה. במסגרת פעילותו במחתרות, נכלא פעמיים על ידי רשויות המנדט. אחרי קום המדינה עשה דרכו לפוליטיקה, ובשנות ה-80 נכנס ללשכת ראש הממשלה. את שנותיו האחרונות העביר באשפוז במוסד סיעודי, עד מותו בסוף השבוע בגיל 96 צפו בתמונות מחייו של יצחק שמיר

יצחק שמיר. חייו בתמונות (לע"מ)

 

יצחק שמיר, ראש הממשלה השביעי של מדינת ישראל, הלך אתמול לעולמו והוא בן 96. שמיר יובא למנוחות מחר בשעה 18:00 בחלקת גדולי האומה בהר הרצל. ב-10:00 יוצב ארונו בכנסת. והציבור יוכל לעבור על פניחו ולחלוק לו כבוד אחרון. ישיבת הממשלה הבוקר נפתחה בדקת דומיה לזכרו של שמיר, ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לו:"שמיר היה מדור הנפילים שהקימו את מדינת ישראל. איבדנו פטריוט יהודי ואחד מן המנהיגים המוצקים שהיו לנו".

את שנות חייו האחרונות העביר שמיר במוסד סיעודי שבו אושפז עקב מחלה קשה - הרחק מאוד מתשומת הלב הציבורית. עם זאת, הוא הותיר אחריו דווקא מורשת ארוכה ומפוארת של מנהיג ענו, אידיאליסט ונחרץ - שעמדותיו היו אומנם שנויות במחלוקת, אך זכה להערכה רבה מכל קצוות המערכת הפוליטית.

יצחק שמיר נולד בשם יצחק יזרניצקי בעיירה רוז'ינוי המצויה כיום בבלארוס והייתה אז בתחומי פולין. את פעילותו הציבורית הוא החל ב-1934 בתנועת בית"ר, שאת ערכיה המשיך לייצג במשך כל חייו. שנה אחר כך הוא החליט לוותר על לימודי המשפטים שהחל בוורשה ועלה לארץ ישראל.

ב-1937 הצטרף שמיר לשורות האצ"ל. בעקבות הפילוג במחתרת נטש אותה וחבר לאנשי הלח"י, שם פעל תחת הכינוי "מיכאל". בשנים שחלפו מאז נכלא פעמיים בבתי הסוהר הבריטים והצליח להימלט מהם. הוא הוגלה לאריתריאה ושב ארצה זמן קצר אחרי קום המדינה, ובתקופה שחלפה עד אז הספיק לשאת לאישה את רעייתו שולמית והביא לעולם את שני ילדיו - יאיר וגלעדה.

ב-1964 צולם יחד עם חבריו שפעלו עמו באצ"ל ובלח"י במסדר הכבוד שנערך לרגל העלאתם ארצה של עצמותיהם של זאב ז'בוטינסקי ורעייתו יוענה.

מהמחתרות לעשייה הפוליטית

תמונתו הבאה צולמה ב-1984, אז הוקמה ממשלת הרוטציה של הליכוד עם המערך שבראשה הוחלט כי יעמדו לסירוגין שמיר ויריבו משמאל, שמעון פרס.

ב-1986, לפי אותו ההסכם, התפטר שמעון פרס מתפקיד ראש הממשלה והעביר את המושכות לידיו של שמיר. באותה השנה התמודדה הממשלה הרעועה עם מתיחות שיא פנימית ועם פרשת קו 300.

שמיר המשיך לכהן בתפקיד עד 1992, אז הדיח אותו יצחק רבין מתפקיד ראש הממשלה. הוא המשיך לכהן בכנסת עד 1996, אז סיים את דרכו בה. הופעתו הפומבית האחרונה הייתה ב-2001, עת קיבל פרס על מפעל חיים. מאז ועד יום מותו הידרדר מצבו הבריאותי עד שלא היה מסוגל עוד לתקשר עם סביבתו.

לאות אבל על מותו פתחו היום השרים את ישיבתם השבועית בדקת דומיה לזכרו של שמיר. ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לו ואמר: "יצחק שמיר הקדיש את חייו ואת כל מאודו להבטחת קיומה של המדינה, להבטחת חירותו של עם ישראל, להבטחת ביטחונם של אזרחי ישראל וגם להבטחת קיבוץ גלויות. אנחנו מאבדים היום באמת פטריוט יהודי ואחד מהמנהיגים היצוקים והמוצקים שהיו לעם ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת