הערכה: הצתה היא שהובילה לשריפה

לאחר שהושגה שליטה על השריפות בפאתי ירושלים, פתחה המשטרה בחקירה בניסיון לגלות מה הביא לפרוץ האש. הערכה הראשונית של המשטרה ומכבי האש היא שמדובר בהצתה, וייתכן שמדובר בחלק מגל הצתות רחב באזור. נציב הכבאות: "צריך להגיע למציתים, אש לא פורצת סתם"

בשירותי הכבאות גוברות ההערכות כי שתי שריפות הענק שהשתוללו היום בפאתי מבשרת ציון ומוצא, פרצו כתוצאה מהצתה. במשטרה פתחו בחקירה, ונבדק האם מדובר בשריפה שפרצה כחלק מגל הצתות בשבועות האחרונים באזור ירושלים. "כפי הנראה יש אפשרות של הצתה". אמר נציב שירותי הכבאות, רב טפסר שחר איילון לחדשות 2.

אדם נוסף בן 36 שנפגע משאיפת עשן פונה במצב קל-בינוני לביה"ח שערי צדק בבירה. קודם לכן פונו עוד 3 נפגעים לטיפול, לאחר שנפגעו משאיפת עשן. 

רב טפסר איילון שהגיע לחפ"ק שהוקם סמוך לאזור השריפה אישר כי אכן היה חשש שהלהבות יגיעו לבתי אזרחים. "טיפלנו בשני מוקדי שריפות בהיקף בינוני. הראשונה במעלה החמישה, וכ-20 דקות מאוחר יותר פרצה אש בוואדי מוצא, ואדי חלילים ומתחת למבשרת ציון".

"האש בוואדי מוצא הדאיגה אותנו יותר", הסביר איילון. "ראשית היא במעלה, כאשר אש עולה בהר ההתפשטות שלה יותר מהירה, ולכן את שורת הבתים הראשונה ביקשנו מהמשטרה לפנות ואכן החלו בפינוי משפחות בשורת הוילות הסמוכה לוואדי".

"מרוצה מהטיפול של לוחמי האש"

לדברי איילון הוחלט לסגור את כביש 1 לנסיעה בעקבות העשן הכבד, וכי הדבר "הקל בהגעה של עשרות צוותים מכל רחבי הארץ אל מוקדי השריפות כדי לסייע לשירותי הכיבוי של ירושלים ובית שמש". איילון הדגיש לאחר ההשתלטות על האש: "אני מאוד מרוצה מהטיפול של לוחמי האש בשתי השריפות, בתיאום המבצעי עם הרשויות השונות, עוז רוחם ויכולתם המקצועית".

איילון התייחס לגורמים שהביאו לפרוץ השריפה: "אש לא פורצת סתם, זה או יד רשלנית או יד זדונית, אני מניח ששתי הסיבות האלו קשורות לשריפות האלו. את הנושא של הצתה נחקור יחד עם המשטרה שתוביל את החקירה, ובסופו של דבר צריך להגיע גם למציתים".

300 דונמים של חורש נשרפו

"אין סתם שריפה, זה או הצתה או רשלנות ועל כן המשטרה מחויבת לבדוק את המקרים לבדוק את המקרים גם לאחרונה, לבדוק את הרצף ולראות אם יש כאן יד מכוונת. אנו רואים בזה תופעה מתחילת הקיץ, בירושלים ובמקומות אחרים עם שטחים פתוחים", הוסיף איילון.

מרשות הטבע והגנים נמסר כי בשריפה נשרפו כ-300 דונמים של חורש, כ-200 מתוכם בשטחי הגן הלאומי עינות תלם. במהלך הלילה יישארו בשטח צוותי תצפית והשגחה של רשות הטבע והגנים וקק"ל, על מנת לוודא שהשריפה לא מתחדשת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת