המפכ"ל על המפגינים: "האלימות לא מכבדת אותם"

התבטאות ראשונה של מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו על התנהלות המשטרה מול המחאה החברתית המתחדשת וההאשמות על אלימות מצד השוטרים: "אין שוני במדיניות המשטרה מהשנה שעברה", אמר בכנס בירושלים. "המטרה הייתה להצית את הנושא בכל מחיר אך המחיר הוא כבד מדי". הוא הוסיף עם זאת: "אני לא מתעלם מהתמונות שראינו בעיתונים"

תמונות השוטרים המתעמתים עם מפגיני המחאה החברתית בסוף השבוע, הביאו לביקורת רבה שנשמעה נגד המשטרה על דיכוי אלים. בהתייחסות ראשונה אומר המפכ"ל כי אין שינוי במדיניות המשטרה ותוקף את המפגינים שהחליטו להצית את אש המחאה בכל מחיר, אך הבהיר: חלק מהמקרים "קשים" וייבדקו.

"אני חושב שהאירועים לא מזכירים במאומה את עשרות ומאות האירועים שאנחנו זוכרים מהקיץ שעבר", אמר דנינו בכנס החשב הכללי של האוצר בירושלים. "כולם שואלים 'מה קרה?', שום דבר לא קרה - לא התחלף המפכ"ל, לא השתנתה המדיניות. לא רק שלא שינינו את המדיניות, אלא רק לפני כמה חודשים עשינו סיכום של אירועי השנה שעברה".

"הנושא של מחאות חברתיות מעסיק את כל המדינות המערביות, והרבה שאלו אותי 'מה הפטנט שלנו?', איך הצלחנו לעבור את המחאה בקיץ הקודם בצורה כל כך יפה?", אמר המפכ"ל והוסיף שהתשובה נעוצה בבגרות שהפגינו כל הגורמים המעורבים.

השוני העיקרי לדברי דנינו, היא כוונה מצד חלק מהמפגינים להפר את הסדר באמצעות הפגנות לא חוקיות. "זה לא מכבד את המפגינים ולא מכבד את הציבור שרוצה להשתתף במחאה", אמר המפכ"ל. "מה שראינו זה לא מחאה עממית. המטרה הייתה להצית את הנושא בכל מחיר אך המחיר הוא כבד מידי".

בהמשך דבריו ביטל המפכ"ל את הביקורת שהושמעה כלפי המשטרה על כך שהיא מונעת מהמפגינים לפעול. "נאפשר ביטויי מחאה לגיטימית ונעשה הכול כדי שהמחאות יתקיימו ונאבטח אותם", אמר. עם זאת, הוא לא מתכחש למראות שתועדו בתל אביב בסוף השבוע האחרון ואמר "אני לא מתעלם מהתמונות שראינו בעיתונים ובפייסבוק. חלק מהמקרים קשים".

לסיום אמר המפכ"ל: "אנו גוף שיודע לקבל ביקורת. הקמנו צוות שבודק את האירועים. במקום שהיה כוח מופרז, נטפל בזה ואנו נדע לטפל בזה. המשטרה היא לא הנושא כאן. אני לא רוצה לקלקל למנהגי המחאה: אנו לא הכתובת ואל תשימו אותנו בחזית. אנו המשטרה של המדינה ואתם צריכים אותנו גם. אנו נכבד כל מחאה שהיא לגיטימית וחוקית, אך בוא נחזור לשפיות. תשבו איתנו ותתאמו איתנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת