"מבצע סבתא": איחוד מרגש אחרי 25 שנה באתיופיה

בגיל 80, אחרי 25 שנים בנפרד ממשפחתה, התאחדה אתמול אנאנו דמאק עם עשרות נכדיה וניניה, כאן בישראל. משפחתה שעלתה עם גלי העלייה האתיופית לפני שני עשורים, הפעילה מאמצים כבירים כדי להעלות לכאן גם את הסבתא. אתמול זה סוף סוף קרה – צפו באיחוד המרגש

אחרי 25 שנים בהן שלא ראתה את נכדיה, ניניה וילדיה, עלתה אתמול לישראל אנאנו דאמק מאתיופיה. לטיסה 404 של אתיופיין אירליינס חיכו יותר מ-50 ילדים, נכדים ונינים שציפו בהתרגשות לראות את העולה הטרייה בת ה-80.

נינה של דאמק, רב סמל אספאו בלאי לא הצליח להסתיר את ההתרגשות. "קרוב ל-25 שנים לא ראיתי אותה והלב שלי דופק כאילו מעולם לא התרגשתי", סיפר אספאו. "אני מקווה מאוד שכשאראה אותה אני אירגע".

התגוררה בכפר נידח ולא עלתה

בני המשפחה עלו ארצה לפני שני עשורים בגלי העלייה האתיופית של מבצע שלמה ומבצע משה. מאחר שהסבתא אנאנו דאמק, התגוררה אז בכפר נידח הרחק מכולם ניתק הקשר עמה. אבל מאז שהגיעו ארצה, בני המשפחה לא הרפו - הם התדפקו על כל דלת אפשרית כדי לשכנע, שסבתא אנאנו נשארה מאחור לבדה.

"כילד שעלה ארצה בגיל 12 אני מתרגש מחדש", סיפר אשר סיום, שליח הסוכנות היהודית באתיופיה. "בשבילי זאת זכות גדולה".

"הרגשתי רע לבד - עכשיו אני מאושרת"

במרכז הקליטה במבשרת ציון כבר התפשטה השמועה על כך ש"מבצע סבתא" הסתיים בהצלחה. בדירה הקטנה והחדשה הצטופפו הנינים והנכדים לפגישה ראשונה. "לא הצלחתי לישון בלילה כי מאוד רציתי שכבר יעבור הלילה", סיפר אחד מנכדיה. נכדתה הוסיפה כי "הייתה בי תקווה תמיד שאיך שהוא אני אראה אותה והנה החלום שלנו התגשם ברוך השם".

אחרי 25 שנים, נסגר המעגל וסבתא אנאנו עלתה לישראל. עכשיו עומדת בפניה משימה חדשה לא פשוטה - ללמוד את שמותיהם של עשרות הנינים והנכדים שלה. "ניצלתי ממוות, סוף סוף אני פוגשת את ילדי", מספרת אנאנו בגאווה. "כשהייתי לבדי תמיד הרגשתי רע, אבל עכשיו אני מאושרת, תודה לאל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת