"שרה"מ יתנהג כמו מנהיג ולא פוליטיקאי, ויפטר אותם"

שעות לאחר פרסום הדוח החמור על אסון הכרמל, מאיים ניצב (בדימוס) זאב אבן חן, אביה של טופז ז"ל, לעתור לבג"ץ בשם המשפחות השכולות בדרישה לפטר את השרים ישי ושטייניץ. "אסור לתת לדוח הזה למות או להיגנז", הוא אומר בראיון לחדשות 2, ומדגיש: "אסור לתת להם להתחמק"

ניצב בדימוס זאב אבן חן, אביה של מישר טופז אבן חן ז"ל שנספתה באסון הכרמל, המתין שנה וחצי לפרסום דוח מבקר המדינה על האסון. הערב, שעות לאחר פרסום הדוח החמור, הוא מגיב לראשונה, קורא לראש הממשלה לפטר את השרים ישי ושטייניץ, שהוגדרו כבעלי "אחריות מיוחדת" לשריפה, ומאיים גם בעתירה לבג"ץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"שראש הממשלה לא יגנוז את הדוח, שלא ימנה ועדה ליישום מסקנות המבקר שתיתן את ההמלצות שלה בעוד כמה שנים. שיתנהג כמו מנהיג ולא פוליטיקאי - ויפטר את שר האוצר ושר הפנים", אמר אבן חן בראיון בלעדי לחדשות 2. "אסור לתת לדוח הזה למות או להיגנז. בפגישה איתי במלאת 30 יום לאסון הבטיח ראש הממשלה כל מיני הבטחות, אבל שום דבר לא השתנה באמת במצב כיבוי האש".

"בלי הסקת מסקנות אישיות - זה לא יילך", הוסיף האב השכול והודיע כי בכוונתו לפנות בצוותא עם מספר משפחות שכולות נוספות לבג"ץ. "עם הדבר הזה צריך לעשות משהו. מדובר באחריות הממשלה כלפי ביטחון התושבים שלה. התייעצתי עם משפטנים, ומי שכיהן בעבר כשר לביטחון הפנים, משה שח"ל, ייצג אותנו אם ניגש לבג"ץ".

"צריך קצינים עם ראש גדול, לא קצינים עם טענות של עורכי דין"

לאבן חן יש גם ביקורת על התנהלות הגורמים המבצעיים באסון. "המשטרה לא ידעה לנהל את האירוע הזה", אמר. "המחוז הצפוני כשל לאורך כל הדרך. מפקד המחוז לא תפעל את האירוע בהתאם לצרכים בסיסיים. צריך קצינים עם ראש גדול, לא קצינים עם טענות של עורכי דין".

האב השכול לתגובות במערכת הפוליטית לפרסום הדוח ולהתבטאויותיהם של השרים שצוינו בדוח. "נמאס לי מהתגובות של 'לא שופטים אדם בשעת צערו'. התגובה של שר האוצר שטייניץ לא הייתה ראויה. הוא לא צריך היה להגיד שצריך לזרוק את הדוח לפח הזבל של ההיסטוריה. גם אלי ישי אמר ש'אם לא היו נהרגים 44 בני אדם הייתי מקבל צל"ש'. אלו הן התבטאויות אומללות ולא ראויות".

קצין המשטרה בדימוס קרא לציבור שלא לאפשר לדוח הכרמל להיגנז. "צריך לצאת לרחובות ולקחת את זה קדימה. באסון הבא - אם יתנו להם (הדרג המדיני) להתחמק מהדבר הזה, הם יקבלו ביטחון ויעשו מה שהם רוצים. שנתניהו יקרא לי, שיסתכל לי בעיניים ויגיד לי מה הוא עשה בתקופה שחלפה מאז האסון. לתקשורת יש חלק עצום בשמירת הנושא על סדר היום. המבקר הניח את זה לפתחה של הכנסת, של התקשורת ושל הציבור". 

דוח אסון הכרמל - סיקור מיוחד:

הדוח המלא: המחדלים, הכשלים והאשמים

שנה וחצי אחרי האסון: לא נלמד לקח

"התמהמה חרף הנזק לביטחון הציבור"

"מי שהמבקר הצביע עליו צריך ללכת"

"רה"מ נמנע מלהטיל את כובד משקלו"

"אחריותו של ישי - כפולה ומכופלת"

המזבלה שבה החלה השריפה עוד קיימת

היערכות מערכת הביטחון: ללא תיאום

המבקר על אהרונוביץ': "בלט כמפקד"

"כשל פיקודי של מפקד מחוז צפון"

"מערך כיבוי המסכן חיי אדם ורכוש"

יומן אירועים: מלכודת האש בכרמל