ישי על דוח הכרמל: "אדרוש להפיק לקחים בממשלה"

שר הפנים שזכה לעיקר הביקורת על תפקודו בזמן האסון הגיב על הטענות הקשות שהפנה נגדו המבקר, זמן קצר אחרי התרת המסמך לפרסום. "לבי עם המשפחות השכולות ביום קשה וכואב זה", הוא אמר

זמן קצר אחרי פרסום הדוח הנוקב של מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס אודות התנהלותו סביב השריפה בכרמל, יצא שר הפנים אלי ישי אל העיתונאים והגיב לראשונה על הדברים. "לבי עם המשפחות השכולות ביום קשה וכואב זה", הוא אמר.

ישי הוסיף ואמר כי "דוח המבקר מוכיח שיש להתייחס בכובד ראש לדרישות השרים בנושאים מצילי חיים, והדבר החשוב ביותר כעת הוא להפיק לקחים שימנעו אסון דומה בעתיד. אני מתכוון לדרוש דיון בממשלה להפקת לקחים מהדוח, וקביעת כללים מיוחדים לטיפול בדרישות הנוגעות לנושאים מצילי חיים".

בדוח הטיח המבקר ביקורת נוקבת על התנהלותו של ישי בתקופה שקדמה לאסון, במהלכה – ואף אחריה. חלק נכבד מהטענות שהפנה לינדנשטראוס כלפי ישי נוגעות לסירובו לקבל על עצמו את האחריות לחלק מהמחדלים שעליהם הצביע, והעדפתו לגלגל אותה לפתחם של אחרים.

ישי נושא ב"אחריות מיוחדת" לאירוע

"לשר הפנים אחריות כוללת למערך הכבאות מתוקף אחריותו ליישום חוק הכבאות...השר ידע על הבעיות הקשות של מערך הכבאות שמקשות עליו לפעול ואשר פוגעות במוכנותו המבצעית; אולם הוא התייחס לבעיות אלו אך ורק בהקשרן התקציבי ולכן 'גלגל' אותן לפתחם של שר האוצר וראש הממשלה" - כך עולה מדוח מבקר המדינה על אסון הכרמל שמייחס לשר הפנים אלי ישי "אחריות מיוחדת" לאירוע.

מהדוח משתמעת גם טענה על גישה מזלזלת לכאורה של ישי ואדישות שהפגין לנוכח מצב מערך הכבאות טרם האסון - שאותו הגדיר השר במילותיו שלו "קטסטרופה". "הוא היה ער לכך שיש מחסור ממשי בציוד ובכוח אדם ואף מחסור באמצעים לפיקוד ושליטה", כתב המבקר. "הוא לא ירד לעומק הנושא ולא התעניין באופן היערכותו ומידת מוכנותו המבצעית של מערך הכבאות לאותם הסיכונים ובייחוד בכל הנוגע לאירועי שריפות שעלולות להתפשט עד לכדי סיכון ממשי לחיי אדם ולרכוש".

דוח אסון הכרמל - סיקור מיוחד

הדוח: כל הכשלים, הליקויים והמחדלים

"התמהמה חרף הנזק לביטחון הציבור"

"מי שהמבקר הצביע עליו צריך ללכת"

"רה"מ נמנע מלהטיל את כובד משקלו"

המזבלה שבה החלה השריפה עוד קיימת

היערכות מערכת הביטחון: ללא תיאום

שנה וחצי אחרי האסון: לא נלמד לקח

המבקר על אהרונוביץ': "בלט כמפקד"

"כשל פיקודי של מפקד מחוז צפון"

"מערך כיבוי המסכן חיי אדם ורכוש"

יומן אירועים: מלכודת האש בכרמל

ישי ושטייניץ ייאלצו להתפטר?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת