המבקר על אהרונוביץ': "בלט היטב כמפקד"

השר לביטחון הפנים זכה ללא מעט שבחים על עבודתו המאומצת בימים שבהם השתוללה השריפה בכרמל. "הוא מילא את המשימה שהוטלה עליו ובלט היטב כמפקד", ציין לינדנשטראוס - והוסיף את תרומתו לתיאום בין משרדי הממשלה השונים, תחום שבו נחלו עמיתיו כישלון חרוץ

השר לביטחון הפנים אהרונוביץ' (AP, רויטרס)

001@מבין ארבעת השרים שהתנהלותם בימי השריפה בכרמל נבדקה בדוח המבקר, היה השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' מי שספג את כמות ההסתייגויות הקטנה ביותר באשר לפועלו האישי.

במסמך שחיבר, הרעיף המבקר מיכה לינדנשטראוס שבחים על הדרך שבה מילא אהרונוביץ' את תפקידו במהלך האסון. "עם פרוץ השריפה מינה ראש הממשלה, מטעמו, את השר לביטחון הפנים לניהול המשבר ולריכוז כלל הפעולות של הגופים שפעלו בשטח", הוא כתב.

נוסף על כך, הדגיש כי "על פי המידע שנאסף וחוות הדעת של הגורמים שטיפלו באירוע השריפה, מילא השר אהרונוביץ' את המשימה שהוטלה עליו היטב ובלט כמפקד שהיטיב להפעיל סמכויות באופן מקצועי וראוי לציון. בפעולתו זו, הוא שירת את משימת התיאום המורכבת שבין גורמי הממשלה השונים".

"אחריותו לכשלי משרדו - כוללת"

המחמאות על התנהלותו הבינמשרדית של אהרונוביץ' בולטת על רקע הביקורת הקשה שהטיח המבקר בשרי הפנים והאוצר, שגרמו - לטענתו - לסחבת בהקצאת המשאבים הנדרשים למערך הכבאות הקורס.

חרף הנקודות שזקף לזכות השר לביטחון הפנים, הדגיש המבקר כי באשר לפועלו בתחומי אחריות שונים שעליהם הופקד אהרונוביץ' ובאו לידי ביטוי בזמן הדליקה יש לתת את הדעת.

"אין בפעילותו הברוכה של השר, בעת קרות המשבר, כדי לפטור אותו מלהשיב על השאלה מהי מידת אחריותו על הנעשה בגופי הביטחון הכפופים לו", כתב לינדנשטראוס - שציין כי באשר לאותם הגורמים, משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר, "העלתה הביקורת ליקויים וכשלים חמורים בתפקודם".

בשל כך, בדומה לאופן שבו נהג בראש הממשלה בנימין נתניהו, סיכם המבקר וכתב כי "השר לביטחון הפנים, מר יצחק אהרונוביץ', נושא באחריות הכוללת לענייני משרדו - ובכלל זאת, הגופים הכפופים אליו: המשטרה ושב"ס. בדרגי הביצוע שלהם נמצאו כשלים ומחדלים משמעותיים במהלך השריפה".

השר אהרונוביץ' בתגובה: "מפיקים את הלקחים"

"נעשה הכול כדי שמורשת הנופלים תלמד ותאחד בין כלל העוסקים במלאכת הצלת חיים, משימה שאין לה תחליף. המשפחות השכולות איבדו את היקר להן מכל. כאב השכול הוא סבל בלתי יתואר ואין כל דרך להקל על בני המשפחות את המשא הכבד. נמשיך לכאוב איתן, לחבק ולחזק אותן", אמר השר אהרונוביץ' בתגובה לדוח.

עוד ציין כי "אירוע השריפה בכרמל מחייב בחינה ולימוד מעמיקים, זיהוי חולשות ופערים על מנת להפיק את מלוא הלקחים, וליישמם במהירות הנדרשת.חקר האירוע, עליו הנחיתי מיד עם סיום הפעילות המבצעית בשטח, כלל סדרת תחקירים מבצעיים של גופי החירום וההצלה והמשכו הישיר הוא, הפעילות המקצועית והנרחבת של צוות מבקר המדינה בהובלת השופט בדימוס מר' מיכה לינדנשטראוס".

"אסון הכרמל - נקודת תפנית"

השר הדגיש כי "לא חיכינו לדו"ח הסופי והארגונים החלו באופן מיידי ביישום שיטתי של הלקחים, כדי להיות ערוכים טוב יותר לאירוע הבא. על פי תפיסתי, כלל גופי החירום וההצלה צריכים לפעול תחת 'קורת גג' מקצועית אחת, היודעת לדבר באותה שפה ובעלת יכולת מבצעית גבוהה, כנדרש מגופי בטחון במדינות מודרניות".

"אסון הכרמל שימש נקודת תפנית בהבנה הכוללת שתהליך זה חייב להיות ברף גבוה ביותר, בסדר העדיפויות הלאומי", ממשיך השר לביטחון הפנים. "כיום, מערך הכבאות וההצלה נמצא בישורת האחרונה של העברתו למשרד לבט"פ וזאת תוך קיום רפורמה מקיפה ומשמעותית".

הוא סיכם ואמר כי "יכולת המערך לעמוד במשימותיו שודרגה לעין ארוך. בכך ניתן להתרשם לאור הרמה המבצעית הטובה שגילה המערך בדליקות, לא פשוטות, שאירעו לאחרונה במוקדים שונים ברחבי הארץ
אני סמוך ובטוח כי גם בעתיד הם ימשיכו לתת לעם ישראל את הביטחון וההגנה הראויים וכי הלקחים שנלמדו מהאירוע הקשה יהוו בסיס איתן לכך.

השתתף בהכנת הידיעה: גיא צברי

דוח אסון הכרמל - סיקור מיוחד:

הדוח המלא: המחדלים, הכשלים והאשמים

שנה וחצי אחרי האסון: לא נלמד לקח

"התמהמה חרף הנזק לביטחון הציבור"

"מי שהמבקר הצביע עליו צריך ללכת"

"אחריותו של ישי - כפולה ומכופלת"

המזבלה שבה החלה השריפה עוד קיימת

היערכות מערכת הביטחון: ללא תיאום

"כשל פיקודי של מפקד מחוז צפון"

"מערך כיבוי המסכן חיי אדם ורכוש"

יומן אירועים: מלכודת האש בכרמל

ישי ושטייניץ ייאלצו להתפטר?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת