דוח אסון הכרמל: המזבלה שבה החלה השריפה עוד קיימת

מה חלקו של השלטון המקומי באסון הכרמל? המבקר הקדיש פרק שלם בחקירת האסון ולא חסך ביקורת על תפקודם של אנשי הרשויות האזוריות והמקומיות בזמן שריפת הענק. לידנשטראוס מצא כי גם היום אתר הפסולת בו החלה השריפה עדיין עומד על תילו - למרות צווי סגירה של בית המשפט

אתר הפסולת בעוספיא (חדשות 2)

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס מצא "כשלים ומחדלים מהותיים בפעולותיהן של הרשויות המקומיות בכל הנוגע להיערכותן לשרפות ותפקודן בעת השרפה בכרמל".

לדברי המבקר: "הרשויות המקומיות, שירותי הכבאות ומשרד הפנים נהגו בעצימת עיניים". והמחדל הזה נמשך לדבריו כבר שנים: "הרשויות לא פעלו למניעת שרפות וטיפול בסכנות הנשקפות מהן, על אף אחריותם ומחויבותם לכך כל אחד בתחומו".

השריפה פרצה בעקבות השלכת גחל לאתר פינוי פסולת לא חוקי בפאתי היישוב עוספיא. אך גם כיום, לאחר ביצוע בדיקות של המבקר, אתר הפסולת הזה עדיין עומד על תילו, וזאת למרות צווי סגירה של בית המשפט. "משרד מבקר המדינה רואה בחומרה את העובדה שהמועצות המקומיות דאליית אל-כרמל ועספייא והיחידה הסביבתית הר הכרמל אינן מפקחות על אתרי הפסולת הלא חוקיים ואת העובדה שאינן אוכפות את הוראות הדין כדי למנוע השלכת פסולת בהם. זאת גם לאחר פסק דין מרשיע בנושא שהטיל עליהן אחריות, ואחרי הוצאת צווים והתראות", לשון הדוח.

נראה שאת מירב חיצי הביקורת בפרק מפנה לינדנשרטאוס לעבר שני הכפרים הדרוזים הגדולים ביותר. פעולותיהם למניעת וכיבוי השריפה "לקו בחסר" לדבריו. "נמצא כי צנרת המים שהתקינה המועצה עוספיא באזור השרפה הייתה עשויה מפלסטיק והונחה מעל הכביש - מה שהביא אפוא לשרפתה ולהפסקת אספקת המים". המועצות מואשמות גם כי לא קבעו לעצמן נהלי חירום, לא הקימו מוקד עירוני או מערך דוברות שיסייע לתושבים ויאפשר תיאום עם כוחות הביטחון וההצלה, ומחסני החירום שלהן "היו ריקים".

פינוי אוניברסיטת חיפה - "סכנה מוחשית לפגיעה בנפש"

האש שהשתוללה הביאה לפינוי תושבים מבתיהם - אנשי היישוב גבעת וולפסון למשל נדרשו כולם לפנות כליל את היישוב, אך מספר תושבים החליטו להישאר ולהילחם באש, דבר שסיכן את חייהם. ביום הראשון לשריפה החליטה הנהלת אוניברסיטת חיפה לפנות את המוסד, הדבר נעשה ללא תיאום עם המשטרה קובע המבקר. "דבר שגרר עומסי תנועה כבדים בציר עוספיא-חיפה, שהנו ציר התנועה היחיד המאפשר יציאת כלי רכב משטח האוניברסיטה, ויצר סכנה מוחשית לפגיעה בנפש וברכוש".

בניגוד לפרקים אחרים בדוח, לא מטיל לינדנשטראוס אחריות אישית על מי מאנשי השלטון המקומי. אך גם אחרי האסון הנורא, עדיין נראה שלא כל הלקחים הופקו, ישנם ליקויים בתחזוקת הכבישים, אספקת מים ואתרי הפסולת שהביאו לפרוץ השריפה עדיין קיימים.

בהכנת הידיעה השתתף אריאל פולק

דוח אסון הכרמל - סיקור מיוחד:

הדוח המלא: המחדלים, הכשלים והאשמים

שנה וחצי אחרי האסון: לא נלמד לקח

"התמהמה חרף הנזק לביטחון הציבור"

"מי שהמבקר הצביע עליו צריך ללכת"

"אחריותו של ישי - כפולה ומכופלת"

המזבלה שבה החלה השריפה עוד קיימת

היערכות מערכת הביטחון: ללא תיאום

המבקר על אהרונוביץ': "בלט כמפקד"

"כשל פיקודי של מפקד מחוז צפון"

"מערך כיבוי המסכן חיי אדם ורכוש"

יומן אירועים: מלכודת האש בכרמל

ישי ושטייניץ ייאלצו להתפטר?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת